Reklama

Watykan

COP26. Stolica Apostolska: czas się kończy i nie wolno go marnować

Stolica Apostolska wydała komunikat prasowy, w którym doceniła zobowiązania przyjęte przez rządy podczas COP26, jednak przypomniała, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, szczególnie przez kraje rozwinięte. „Ważne jest aktywne działanie w poszukiwaniu skutecznych sposobów realizacji złożonych obietnic” – napisano w oświadczeniu.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Podczas szczytu COP26 delegacja Stolicy Apostolskiej przedstawiła troski Ojca Świętego o nasz wspólny dom, podkreślając ludzkie oblicze kryzysu klimatycznego, jego wpływ na najbiedniejszych i tych, którzy są najmniej odpowiedzialni za jego powstanie. Zaznaczono, że „zobowiązania do ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej oraz do zapewnienia niezbędnych ku temu środków finansowych są obiecujące i niezbędne dla przetrwania najbardziej narażonych społeczności”. Stolica Apostolska docenia przyjęte zobowiązania, ale przypomina, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zamierzone cele osiągnąć.

Watykan ma nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie i wypełnić „luki” w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych, dostosowania do nich i finansowania koniecznych działań. Przypomniano także, że straty i szkody już poniesione mają szczególne znaczenie dla społeczności najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne, co wyrazili we wspólnym apelu przywódcy religijni i naukowcy w dniu 4 października podczas spotkania poprzedzającego COP26. Jak zaznaczono, papież Franciszek podkreślił znaczenie długu ekologicznego i potrzeby solidarności, jaką kraje uprzemysłowione są winne krajom ubogim.

Stolica Apostolska liczy, że ostateczne decyzje COP26 będą inspirowane autentycznym poczuciem odpowiedzialności wobec obecnych i przyszłych pokoleń, troską o nasz wspólny dom oraz że decyzje te mogą naprawdę odpowiedzieć na wołanie Ziemi i ubogich. Przytoczono słowa Franciszka z jego listu do katolików Szkocji, który napisał, że „czas się kończy: tej okazji nie wolno marnować”.

2021-11-12 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: siostry z duszpasterstw polonijnych u papieża

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Prawie 60 sióstr posługujących wśród polskich emigrantów przybyło do Rzymu z okazji trwającego obecnie Roku Życia Konsekrowanego. Program 4-dniowej pielgrzymki obejmuje m.in. sympozjum o posłudze wśród Polonii. 7 października zakonnice przybyły na Plac św. Piotra na audiencję ogólną, a po jej zakończeniu podszedł do nich Franciszek, z którym zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

„Wielką radością było dla nas to, że Ojciec Święty podszedł do naszej grupy. Zostawił nam krótkie przesłanie. Bardzo się ucieszył, że zobaczył tyle młodych twarzy. Prosił, żebyśmy modliły się o powołania. I chyba sercem tego przesłania było to, że mamy z troską pochylać się nad osobami chorymi i starszymi. Każda siostra, która składa śluby wieczyste w naszym zgromadzeniu, oddaje swoje życie Panu Bogu w intencji polskich emigrantów. Niekoniecznie zawsze do nich dotrzemy z naszą posługą, pracą apostolską, ale nasza modlitwa i ofiara naszego życia jest właśnie w ich intencji” - powiedziała w Radiu Watykańskim s. Ewa Kaczmarek, przełożona Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję