Reklama

Kościół

Zgromadzenie plenarne online Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan

Konsekwencje pandemii dla relacji ekumenicznych oraz kwestia prymatu i synodalności w dialogu ekumenicznym były głównymi tematami zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Odbyło się ono online w dniach 10-11 listopada pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Rady, z udziałem jej członków i konsultorów.

[ TEMATY ]

jedność chrześcijan

kard. Kurt Koch

Adobe Stock

Sesja 10 listopada poświęcona była konsekwencjom pandemii COVID-19 dla relacji ekumenicznych. W oparciu o sondaż na ten temat przeprowadzony w konferencjach biskupich i Synodach katolickich Kościołów wschodnich, pracownicy Rady przygotowali syntezę ich odpowiedzi, w której określili główne wyzwania ekumeniczne wywołane przez pandemię. Na podstawie tej syntezy członkowie i konsultorzy Rady dzielili się swymi doświadczeniami na szczeblu lokalnym.

Z kolei sesję 11 listopada poświęcono kwestii prymatu i synodalności w różnych dialogach teologicznych, w które zaangażowany jest Kościół katolicki. Na bazie syntezy przygotowanej przez Radę z okazji 25. rocznicy encykliki Jana Pawła II o działalności ekumenicznej „Ut unum sint” (z 25 maja 1995 roku), członkowie i konsultorzy przedyskutowali możliwość wniesienia przez Radę wkładu w trwający proces synodalny dotyczący synodalności.

Kard. Koch podziękował za ich refleksje, które pozwolą wzbogacić wspomnianą syntezę komunikat Rady wydany po zakończeniu zgromadzenia plenarnego.

Podziel się cytatem

2021-11-14 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: zagłada Ormian dała początek wielkim prześladowaniom

[ TEMATY ]

wiara

prześladowania

kard. Kurt Koch

prześladowania chrześcijan

wikipedia.org

Na początku okrutnego XX w. męczennicy ormiańscy przypomnieli nam, że męczeństwo nie jest dla chrześcijaństwa zjawiskiem marginalnym, ale samym centrum Kościoła – powiedział kard. Kurt Koch podczas ekumenicznego nabożeństwa, które odbyło się wczoraj wieczorem w bazylice św. Bartłomieja dla upamiętnienia Ludobójstwa Ormian.

Obok szefa watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu uczestniczył w nim przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie abp Chadżag Barsamian.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1014 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1014 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję