Reklama

Niedziela w Warszawie

Wieczór patriotyczny

- Naród jest podzielony, trzeba się jednoczyć, budować wspólną Polskę opartą na wierze, tradycji i współczesności m.in. poprzez śpiewanie pieśni patriotycznych- powiedział ks. Paweł Paliga, pomysłodawca Wieczoru patriotycznego.

2021-11-15 13:14

Zuzanna Ustaszewska

Niedziela, 14 listopada, godzina 19, do kawiarenki przy kościele Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich wchodzą ostatnie osoby.

Wszystko jest już przygotowane: projektor, tablica do wyświetlania tekstu, tekst formie papierowej, organizatorzy - pan Mariusz Jabłonka grający na gitarze wraz ze scholą parafialną oraz przybyli goście.

Reklama

Po przywitaniu wszystkich uczestników przez ks. Pawła, zaśpiewano „Rotę”.

-Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!– To nasza najważniejsza pieśń patriotyczna. Muzykę do słów Mari Konopnickiej napisał Feliks Nowowiejski - wyjaśnia Anna Łuszczak, która wraz z córką Izą starannie dobrały repertuar. Pani Ania, żona, matka, parafianka, z wykształcenia i umiłowania historyk, entuzjastka śpiewu i edukacji przez muzykę. – Tak dobrałyśmy utwory, z różnych okresów Polski, aby wątki historyczne połączone były z wiarą i religią w myśl hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” - wyjaśnia współorganizatorka.- Śpiewane pieśni mają nas przeprowadzić przez zawirowaną historię naszego narodu ostatnich dwóch wieków- dodaje pani Ania.

Po „Rocie” był „Warszawianka 1831rok” - czyli nawiązanie do Powstania Listopadowego. Następnie „Kwiaty Polskie” - pieśń śpiewana na uchodźstwie po Powstaniu Styczniowym 1863 rok, pieśni z I Wojny Światowej, Legionów Józefa Piłsudskiego, Wojny 1920 rok, II Wojny Światowej. Nie mogło zabraknąć „Czerwonych Maków pod Monte Casino” - które opiewają bohaterstwo Polaków w bitwie na wiosnę 1944roku.

Reklama

– „Ojczyzno ma” pieśń śpiewana w okresie działalności ks. Jerzego Popiełuszki. Ludzie na kartkach, jeden od drugiego, przepisywali tę pieśń - wyjaśnia pani Ania, dodając, że wykonywano ją pokątnie po domach, kościołach, salkach katechetycznych. – Natomiast „Warszawianka” to mój pomysł -uzupełnia mamę 12-letnia Iza - Uczyłam się o niej na lekcjach historii, dlatego bardzo chciałam, aby wszyscy ją zaśpiewali- dodaje uczennica VII klasy.

- Natomiast „Na strażnicy” to pieśni powstała w 1951 roku, muzyka Edwarda Olearczyka do słów Mirosława Łebkowskiego. Słowa tej pieśni są bardzo aktualne, związane z obecną sytuacją na naszej granicy wschodniej - opowiada pani Łuszczak.

„Gdy ty śpisz kraju strzeże ktoś tu

By cię nikt nie zbudził ze snu”

Na zakończenie wieczoru, już bez akompaniamentu, zgromadzeni zaśpiewali „Mazuraka Dąbrowskiego” oraz spontanicznie „Pałacyk Michla” - hymn harcerskiego Batalionu „Parasol”.

Wśród uczestników wieczoru były dzieci. Bracia 3-letni Piotruś z 7,5-letnim Adasiem oraz 8-letnia Madzia. -Bardzo nam się podobało- entuzjastycznie mówiły.

Panie Marta i Anną zwróciły uwagę na kultywowanie tradycji, pamięci o tych, którzy byli przed nami. – Gdyby nie było tamtych ludzi, walczących o wolność, czy Polska miałaby szansę przetrwać?Pieśni budują naszą tożsamość, świadomość wydarzeń istotnych dla całego narodu - powiedziały.

– Ten wieczór był dla mnie bardzo ważny, miałam poczucie wspólnoty. Mogłam się zatrzymać, spojrzeć na historię Polski przez pryzmat pieśni - opowiada „Niedzieli” Paulina, której jeden pradziadek zginął we wrześniu’39, drugi walczył w Armii Andersa.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. Paweł bardzo serdecznie podziękował scholii oraz wszystkim uczestnikom oraz zaprosił na kolejne wydarzenie muzyczne. Tym razem będzie to wspólne śpiewanie kolęd.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

2021-12-03 17:43

[ TEMATY ]

Białystok

aborcja

dziecko

Karol Porwich

Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital w Białymstoku odmówił aborcji, której przeprowadzenie miał uzasadniać zły stan psychiczny matki. W swoim stanowisku szpital powołał się na opinię Instytutu Ordo Iuris.

Aktualnie środowiska proaborcyjne próbują bezprawnie „zastąpić” przesłankę eugeniczną przerywania ciąży przesłanką ratowania zdrowia kobiety, zwracając uwagę na pogorszenie zdrowia psychicznego. "Kobietę i dziecko należałoby teraz objąć kompleksową opieką oferowaną przez hospicja" - czytamy w komunikacie prasowym Ordo Iursi.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze pytają papieża o to, czego oczekuje ws. migrantów od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy

2021-12-07 07:14

[ TEMATY ]

samolot

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

W drodze powrotnej do Rzymu papież spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży. Franciszek odpowiedział m.in. na pytanie o sytuację migracyjną w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, oraz o powody dymisji arcybiskupa Paryża.

Pierwsze pytanie dotyczyło dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia.„To anachronizm - odpowiedział Ojciec Święty. - W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej. Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. [Musi respektować] różnorodność krajów, a nie je ujednolicać. Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten, i nie wiedzą co z tym zrobić. Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci, w jedności która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję