Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak poznać Boga – wykład na Angelicum

Już jutro odbędzie się drugi w tym roku akademickim wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Wykład wygłosi prof. Jean-Luc Marion (Uniwersytet Chicago/Akademia Francuska), laureat Nagrody Ratzingera.

2021-11-17 14:35

[ TEMATY ]

Teologia Polityczna

Wykłady Janopawłowe

Teologia Polityczna

Wykład zatytułowany „Fenomenologiczna otwartość Objawienia” rozpocznie się o godzinie 16:30 (CET) w Auli Minor na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo.

W trakcie wykładu prof. Marion opowie o znaczeniu słowa „Objawienie”, które pozostaje niejasne ze względów historycznych i ideowych. Najbardziej oczywistym problemem, jakie ono nasuwa, jest pytanie: czy Objawienie stanowi irracjonalny dodatek do naszej wiedzy o Bogu, a więc jest wydarzeniem, w którym wiara zastępuje rozumienie? Czy też może Objawienie – wzmocnione przez wiarę – jest autentycznym sposobem poznania Boga? Ujmując problem inaczej: czy jest możliwe, by poznać Boga poprzez akt miłości skierowany ku Niemu?

Reklama

Prof. Jean-Luc Marion urodził się 3 lipca 1946 w Meudon we Francji. Jest historykiem filozofii, fenomenologiem i teologiem rzymskokatolickim. Obejmował katedry zarówno na Sorbonie, jak i na Uniwersytecie w Chicago. Został nagrodzony Grand Prix du Philosophie de l'Académie Française w 1992 r., Nagrodą Karla Jaspersa w 2008 r., a także Nagrodą Ratzingera w 2020 r. Jean-Luc Marion jest byłym uczniem Jacquesa Derridy, swoją myśl filozoficzną opiera na teologii patrystycznej i mistycznej, fenomenologii i filozofii współczesnej. W listopadzie 2008 r. został mianowany Członkiem Akademii Francuskiej, gdzie objął miejsce numer 4, wcześniej zajmowane przez nieżyjący już kardynała Jean-Marie Lustiger'a. Wśród jego wielu książek znajdują się takie pozycje, jak Idol i dystans (1977), Bóg bez bycia (1991) czy Będąc danym. Esej z fenomenologii donacji (1997).

Biorący udział w wykładzie stacjonarnie proszeni są o zarejestrowanie się pod linkiem.

Wykład będzie transmitowany na żywo pod adresem: https://youtu.be/ozjXUlluQFM

Reklama

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

W ramach tegorocznego cyklu swoje wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Bishop Robert Barron, and Stanisław Grygiel.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Fundacja Świętego Mikołaja jest współorganizatorem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II – instytucji finansowanej ze środków prywatnych darczyńców z Polski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność po chrześcijańsku

Już jutro ostatnia debata z cyklu „Re-thinking Solidarity”. Jej uczestnicy pochylą się nad kwestią chrześcijańskiego rozumienia równości, sprawiedliwości społecznej i solidarności.

Cykl „Re-thinking Solidarity” jest próbą spojrzenia na kluczowe z perspektywy społecznej pojęcie solidarności w 40 lat po powstaniu polskiej „Solidarności” - pierwszego niezależnego związku zawodowego w bloku sowieckim i ruchu, który odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu i pokojowym przejściu do demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

2021-12-06 17:24

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Vatican News

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczyła, że papież sytuację migrantów porównuje do niewolnictwa. „Migranci są przez media przedstawiani jako zagrożenie, podczas gdy są ofiarami, którym po prostu trzeba pomóc. Franciszek kolejny raz powtórzył, że musimy uczyć się dostrzegać w każdym człowieku siostrę lub brata” – powiedziała rzeczniczka Centro Astalli.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Okno Życia

2021-12-07 06:25

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, w Lublinie zainauguruje działalność Okno Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję