Reklama

Kościół

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich. Uczestnicy spotkania, ponad 80 zakonników oraz sióstr zakonnych, przez trzy dni zjazdu wzięli udział w Lublińcu w szeregu konferencji.

[ TEMATY ]

Kokotek

Niniwa

Mat.prasowy

Podczas jednej z konferencji, zatytułowanej „Jak być z młodymi?", o. Bartosz Madejski OMI mówił m.in. o zaangażowaniu w duszpasterstwie własnych pasji, brania pod uwagę kierunku pracy i metod zapoczątkowanych przez poprzedników oraz równoważeniu stawiania wymagań i doceniania wysiłku młodych.

Do zgromadzonych mówiło również małżeństwo, państwo Justyna i Janusz Bochenkowie, którzy odpowiadali na pytanie „Jakiego księdza i siostrę zakonną chcielibyśmy, aby spotkały nasze dzieci?". Podzielili się własnymi wspomnieniami duszpasterzy z czasu ich młodości. To co zapamiętywali w spotkanych wtedy kapłanach i co ich wyróżniało, to otwartość, czas dla młodych, odpowiadanie na ich pytania, dzielenie się pasją i czas dla Boga. Z kolei jako rodzice zauważyli, że ważne, by pytać młodych o metody i sposoby pracy, które najbardziej im odpowiadają, odpowiadać na ich pytania, nie zbywać ich, uzasadniać zasady chrześcijańskiego życia, a nie pozostawiać ich z hasłem „tak i już". Zauważyli również, że młodzi są bardzo uwrażliwieni na autentyczność i szybko zniechęcają się, jeśli kogoś się udaje. Podkreślili, że ważne jest docenianie zaangażowania młodych.

Jedną z konferencji wygłosił Tomasz Samołyk. Przestrzegł, by nie projektować własnych doświadczeń z młodości na młodych dziś – świat bardzo się przecież zmienia. Podzielił się również spostrzeżeniami dotyczącymi tematów, które warto poruszać częściej w katolickiej przestrzeni medialnej. Są nimi: zagadnienia podstawowe – „elementarz" (mówienie o Ewangelii, Bogu pozytywnym językiem – głosimy przecież DOBRĄ nowinę, podczas gdy w przestrzeni medialnej wiara ukazywana jest jako wymagająca i nieprzynosząca korzyści); seksualność; tożsamość i akceptacja.

Kolejnym gościem spotkania była Marta Wajszczyk, która przygotowała wystąpienie pt. „Wizualne aspekty kreowania wizerunku". Zauważyła, że „im dalej ktoś jest od Kościoła, tym bardziej potrzebuje komunikacji wizualnej". Zwróciła uwagę na 4 pytania, bez których nie powinno się według niej rozpoczynać projektów związanych z grafiką i mediami społecznościowymi. Są to: Co? Po co? Komu? Jak? Marta Wajszczyk zwróciła także uwagę na aspekt estetyczny projektów graficznych wykorzystywanych w Kościele i przekazała praktyczne wskazówki dotyczące ich tworzenia.

Reklama

Niemniej ciekawym wystąpieniem od poprzednich było to prowadzone przez Gabrielę Bagan – lubliniecką licealistkę, instagramową influencerkę kryjącą się pod pseudonimem „lesscalm". Podczas prelekcji pt. „Instagram i TikTok w służbie ewangelizacji" mówiła o swoim nawróceniu, decyzji o wejściu w świat mediów społecznościowych, niespodziewanym sukcesie i jej metodzie ewangelizacji. Jest nią przedstawianie swojej codzienności, w której Pan Bóg i Kościół są integralną i naturalną częścią. Jako przykład podała następujące po sobie relacje z zakupów sukienki i spaceru z różańcem. Gabrysia codziennie stara się pokazywać rówieśnikom, że można być normalną nastolatką, fajnie się ubierać, chodzić na imprezy i równocześnie brać na serio Ewangelię.

Na koniec trzydniowego spotkania uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji dotyczącą tworzenia struktur formalno-prawnych mających służyć duszpasterstwu młodzieży.

Oprócz ogromu treści nie brakło czasu na modlitwę. Zakonnicy oraz siostry gromadzili się na jutrzniach, Eucharystii oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Cykl spotkań będzie kontynuowany – kolejne z nich odbędzie się w listopadzie przyszłego roku.

2021-11-17 15:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwalu Życia w Kokotku - dzień 5.

[ TEMATY ]

festiwal

Kokotek

Paulina Szuścik

Piątek na Festiwalu Życia był mocno refleksyjnym dniem. Po codziennej jutrzni i śniadaniu niezwykłe świadectwo wygłosiła Ania Golędzinowska – nawrócona modelka. Poruszyła nim wielu uczestników, którzy po południu tłumnie przyszli na prowadzony przez nią panel dyskusyjny, czyli spotkanie typu „100 pytań do”.

„Piłat nie obraził Jezusa. Nie kpił z Niego. Powiedział tylko: nie moja to rzecz. U początku tej drogi krzyżowej podejdź do wody, do jeziora. Powtórz gest Piłata. Czyniąc ten gest pomyśl o wszystkich odrzuceniach. Pomyśl o koledze, którego nie broniłeś. Nie kpiłeś. Nie żartowałeś. Po prostu umyłeś ręce” – to pierwsze rozważanie wprowadzało młodzież w drogę krzyżową, przygotowaną przez ks. Andrzeja Nackowskiego. Po raz kolejny tego dnia, dla wielu uczestników było to mocne doświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję