Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Pielgrzymka kombatantów

Pielgrzymka kombatantów

Nie zapomnieli!

W dniach 23-24 czerwca na Jasną Górę pielgrzymowali uczestnicy 11. Pielgrzymki Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, aby pomodlić się za pomordowanych w sowieckich i UB-owskich kazamatach w latach 1939-56. Na spotkanie ok. 400 kombatantów przybył Jan Gocłowski, prezes Zarządu Głównego ZWPOS Oddziału Warszawa. Pielgrzymom z biało-czerwonymi opaskami na rękawach towarzyszyli księża kapelani oraz 18 pocztów sztandarowych. 24 czerwca Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. „Wyznawaliście przynależność do zasad. A były to zasady wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Maryi - mówił w homilii abp Nowak. - Każdy szanujący się Polak to człowiek spod znaku Maryi. Wy też jesteście spod znaku Maryi, bo inaczej nie przychodzilibyście tutaj, na Jasną Górę, z wielkim, wdzięcznym sercem każdego roku, żeby dziękować i wyznawać swoją przynależność do Boga”.

Ratują polskie rzemiosło

Reklama

W 23. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rzemiosła 27 czerwca wzięło udział ok. 4 tys. osób. Przybyły 172 poczty sztandarowe. Reprezentowane były wszystkie izby branżowe, m.in.: stolarska, fryzjerska, cukiernicza, szewska i spożywcza. Pielgrzymkę zorganizowała Dolnośląska Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości we Wrocławiu, a przyświecało jej hasło: Naśladować Chrystusa. Mszy św. na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior archidiecezji wrocławskiej Józef Pazdur. Starszyznę cechową oraz poczty sztandarowe wprowadził o. Jan Golonka. Zebranych na placu powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Akt Zawierzenia odczytał Jan Zioberski, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości we Wrocławiu. Podziękowanie wygłosili ks. Wiesław Kwiecień - krajowy duszpasterz rzemiosła i Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Rzemieślnicy ofiarowali dla Jasnej Góry ozdobnie wykonaną kutą kratę do balustrady na Bastion św. Rocha.

Boży inspirator

Jubileusz 40-lecia kapłaństwa o. prof. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego był okazją do złożenia Bogu uroczystego dziękczynienia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przez współbraci w kapłaństwie, siostry zakonne, licznych przyjaciół z pielgrzymek z Warszawy i Skałki w Krakowie, krewnych i znajomych Jubilata. W niedzielę 27 czerwca o godz. 15.30 uczestników koncelebrowanej Mszy św. powitał o. Sebastian Matecki. W wygłoszonej homilii ks. Wacław Depo, rektor WSD w Radomiu, ukazał różne wymiary kapłaństwa, sięgając do faktów z życia o. Zachariasza. Przy ołtarzu Jubilat stanął wraz ze współbraćmi i gośćmi, m.in. z: ks. prof. Jerzym Kopciem z KUL-u, ks. prof. Zbigniewem Witem, ks. prof. Henrykiem Krzeszowskim, ks. prof. Ryszardem Knapińskim, ks. prał. Franciszkiem Rząsą, ks. prał. Marianem Włosińskim i ks. Krzysztofem Ołtarzewskim, orionistą. W słowach podziękowania o. Zachariasz wspomniał także dwóch obecnych Jubilatów - zawsze radosnego swym kapłaństwem o. Jerzego Tomzińskiego i dźwigającego krzyż choroby o. Augusta Bojakowskiego. „W szczególny sposób dziękuję rodzinie śp. o. Rufina, że tu dotarła. Tworzyliśmy z nim pewnego rodzaju tandem, duet” - mówił o. Zachariasz, wspominając śp. o. Rufina Abramka.
W liście do Jubilata bp Józef Zawitkowski z Łowicza skierował następujące słowa: „Jubilacie Czcigodny, Zachariaszu Kochany! Całe Twoje życie jest kapłaństwem! Kiedy ja Ci odrobię Twoją dobroć w modlitwie zanoszoną do Matki i Królowej na Jasnej Górze, kiedy Ci odpłacę za powitania łowickich pielgrzymów skrzydlatymi słowy, za serdeczne Apele, za mądrość dla studentów i za to, że płakałeś na pogrzebie mego Taty... Wielki Ty jesteś - mój Ojcze Zachariaszu, bo serce masz jasnogórskie! Bóg wie, czego Ci potrzeba - niech więc da Ci wszystko miarą utrzęsioną przez ręce Tej Matki, której całe życie służysz”.

Rycerstwo Niepokalanej

W ogólnopolskiej pielgrzymce Rycerstwa Niepokalanej przybyło 26 czerwca ponad tysiąc osób. Zawołaniem pielgrzymów były słowa: Maryjo Niepokalana, naucz nas naśladować Chrystusa! Po raz pierwszy pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej. „Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - oto cel Rycerstwa” - powiedział o. Stanisław Piętka OFMConv, gwardian Niepokalanowa i prezes narodowy Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na Szczycie Jasnogórskim, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. Poświęcił on cudowne medaliki noszone przez Rycerstwo Niepokalanej. W Sali o. Kordeckiego ks. dr Teofil Siudy przybliżył dzieje dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a o fundamencie teologicznym Rycerstwa Niepokalanej mówił o. Piętka. Odbyło się także spotkanie z br. Angelusem - świadkiem życia św. Maksymiliana Marii Kolbego, założyciela Rycerstwa.

W skrócie

21 czerwca po raz 31. przybyli na Jasną Górę profesorowie Politechniki Poznańskiej wraz z bp. Markiem Jędraszewskim z Poznania.
- Tego dnia bp Antoni Długosz z Częstochowy, wraz z 13 kolegami kapłanami, dziękował za 39. rocznicę święceń kapłańskich.

23 czerwca w Pieszej Pielgrzymce WSD Ojców Franciszkanów z Katowic Panewnik na Jasną Górę dotarło 16 braci.

24 czerwca Mszę św. na Szczycie Jasnogórskim na zakończenie roku szkolnego odprawił abp Stanisław Nowak.

26 czerwca za 50-lecie ślubów zakonnych dziękowała s. Damiana Pawelec ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. S. Damiana pracuje w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze.

Zapowiedzi

14 lipca - 135. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

15 lipca - 70. Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Poznańska
- 24. Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Przemyska

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

16-17 lipca - Pielgrzymka Apostolstwa Maryjnego

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję