Reklama

Watykan

Kard. O’Malley: trzeba zająć się sednem problemu wykorzystywania

Kard. Seán Patrick O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, skierował apel do uczestników Europejskiego Dnia Ochrony Dzieci przed Wykorzystywaniem Seksualnym obchodzonego pod hasłem „Uczynić krąg zaufania prawdziwie bezpiecznym dla dzieci”. W Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez organizację Telefono Azzurro na temat „Prawo do zaufania” z udziałem ekspertów z całego świata. Jej celem jest opracowanie konkretnych działań, wytycznych i protokołów dotyczące ochrony dzieci.

[ TEMATY ]

Watykan

wykorzystywanie

problemy

Szef papieskiej komisji podkreślił cel inicjatywy Rady Europy ustanowionej w 2015 r. „Stanowi ona forum, na którym spotyka się społeczeństwo obywatelskie, a także rządy, aby skupić i lepiej dostosować niezbędne zasoby oraz zwiększyć świadomość problemu wykorzystywania seksualnego dzieci i ich niegodziwego traktowania”.

Przypomniał szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, według których jedna na pięć kobiet i jeden na trzynastu mężczyzn doświadcza wykorzystywania seksualnego przed ukończeniem 18. roku życia, zaś co najmniej 60 proc. ofiar nigdy nie ujawnia tego faktu. Podkreślił także skalę problemu ujawnioną przez francuską komisję ds. nadużyć, która oszacowała, że 216 tys. dzieci padło ofiarą nadużyć seksualnych w Kościele w latach od 1950 do 2020 roku oraz wyniki badań Królewskiej Komisji Śledczej w Australii, według których 40 proc. przypadków wykorzystywania miało miejsce w obszarze związanym z Kościołem.

„Nie możemy pozwolić, aby nasza reakcja na te zdumiewające statystyki przesłoniła ich cel: ocenę środków podjętych przez Kościół, by leczyć tę plagę oraz przedstawienie wszelkich użytecznych zaleceń dotyczących transformacji upadłego systemu w oparciu o analizę ilościową i jakościową”.

Reklama

Zaznaczył, że naprawa szkód i odbudowanie zaufania możliwe jest tylko dzięki zajęciu się sednem problemów, co wymaga uczciwego śledztwa, niezależnego dochodzenia i świadomego działania. Według duchownego „jako Kościół musimy być otwarci na uczenie się z postępów społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich w zakresie naukowych modeli badawczych, aby móc przyjąć bardziej świadome podejście do naszych strategii prewencyjnych i polityk ochrony”.

Hierarcha przywołał słowa papieża Franciszka z listu do Ludu Bożego w 2018 roku. „W miarę upływu czasu poznaliśmy ból wielu ofiar” i że rany, które noszą „nigdy nie przemijają”, napisał wówczas Ojciec Święty. Odniósł się także do obchodzonego dzisiaj, ustanowionego przez Papieża we włoskim Kościele, Dnia Modlitwy za Ofiary Nadużyć jako publicznego i widocznego uznania ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych, aby promować świadomość wśród wszystkich ochrzczonych i nieochrzczonych.

„W solidarności z inicjatywą Ojca Świętego, 18 listopada w Baltimore będę szedł w milczącej komunii modlitwy z dorosłymi, którzy przeżyli seksualne wykorzystywanie dzieci, oraz ich obrońcami, biskupami, przywódcami wiary wielu wyznań i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Zgromadzimy się jako Globalny Kolektyw w uznaniu naszego zaangażowania - religii i społeczeństwa obywatelskiego - w kroczenie z ocalałymi w trwającą całe życie podróż ku uzdrowieniu nas wszystkich” – zakończył kard. O’Malley.

2021-11-18 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 10 stycznia nie będzie chrztu dzieci

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Ks. Tomasz Lubaś

Ze względu na sytuację sanitarną, jako środek zapobiegawczy, nie będzie w tym roku w niedzielę Chrztu Pańskiego, tradycyjnego chrztu dzieci, pod przewodnictwem Ojca Świętego w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Chrzty dzieci będą sprawowane w parafiach poszczególnych wiernych – czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję