Reklama

Wielkie remonty na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Na Jasnej Górze prowadzone są obecnie wielkie prace remontowe. W poprzednich numerach Niedzieli pisaliśmy o bardzo drogiej inwestycji, jaką jest klimatyzacja Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Większość prac trzeba zakończyć przed nadejściem fali wielkich pieszych pielgrzymek. Jak podaje o. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry, mury okalające główną bramę wejściową do Sanktuarium, zwaną Bramą Lubomirskich, zostaną rozebrane do fundamentów. Prace te już rozpoczęto. Z uwagi na niebezpieczne pochylenie się murów, kamienne bloki usytuowane przy tzw. kręgu, czyli rondzie wejściowym, zostaną odnowione. Wyłożona kolorową kostką powierzchnia, przedstawiająca herb Zakonu Paulinów, zyska nowe obramienie kamienne. Miliony nóg pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę, padające deszcze, śnieg, nanoszony piasek zrobiły w przeciągu kilkudziesięciu lat swoje. Płyty chodnikowe i kostka brukowa starły się do tego stopnia, że dziś mogą być niebezpieczne dla wchodzących. Będzie położona nowa kostka brukowa.
Także przy Bramie Jana Pawła II, w zachodniej części wałów, prowadzone są konieczne dla ratowania starych murów prace remontowe. Poddano również renowacji dwa zabytkowe dzwony znajdujące się u wejścia na Jasną Górę. Wymieniane są dachy nad Salą Rycerską i zabytkową Starą Biblioteką, zlokalizowaną w kompleksie zabudowań klasztornych. Tu także - dzięki ofiarności wiernych - kładziona jest nowa więźba dachowa oraz wymieniane poszycie dachów.

Osoby pragnące wspomóc finansowo prace remontowe podjęte na Jasnej Górze mogą swoje ofiary na ten cel wpłacać na konto:
Klasztor OO. Paulinów - Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2,
42-225 Częstochowa
nr konta: 35 1600 1097 0002 3405 5050 0001
z dopiskiem: „Darowizna - ofiara na remont Sanktuarium”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję