Reklama

Wiadomości

Francja/ MSZ zaniepokojone wnioskiem rosyjskiej prokuratury ws. rozwiązania Memoriału

MSZ Francji w piątek wyraziło głębokie zaniepokojenie wnioskiem złożonym przez prokuraturę generalną Rosji w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia Memoriał. To zasłużona rosyjska organizacja zajmująca się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka.

Francuski resort zauważył, że wniosek prokuratury został złożony w roku 100. rocznicy urodzin Andrieja Sacharowa, założyciela Memoriału i laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

„Będziemy uważnie monitorować (sprawę). Niezbędne jest zachowanie tej wyjątkowej organizacji z uwagi na zakres jej działań na rzecz badań historycznych nad tragediami z przeszłości, dostępu do rosyjskiego dziedzictwa historycznego, europejskiej pamięci zbiorowej i obrony praw człowieka” – napisano.

„Ta praca jest niezbędna do budowania wspólnej przyszłości i musi być wykonywana w pełnej wolności” – podkreślono.

Reklama

O zagrożeniu zamknięcia Memoriału pisały we Francji wszystkie dzienniki.

Dziennik „Liberation” podkreśla, że "Memoriał" to najstarsza i najważniejsza organizacja pozarządowa w Rosji. "Powstała wśród wyzwalającego fermentu pierestrojki pod koniec lat 80., założona przez sowieckich dysydentów, by utrwalać pamięć o ofiarach represji dokonanych przez reżim komunistyczny" - napisała gazeta.

Memoriał skupia historyków, którzy badają archiwa sowieckich organów bezpieczeństwa, sporządzają listy ofiar i odnajdują miejsca ich pochówku. Ponadto organizacja od lat prowadzi programy edukacyjne, broni więźniów politycznych w dzisiejszej Rosji i dokumentuje łamanie praw człowieka.

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się 11 listopada do Sądu Najwyższego o likwidację Memoriału, twierdząc, że organizacja ta narusza przepisy o "zagranicznych agentach" i nie oznacza swoich materiałów adnotacją o takim statusie, a także usprawiedliwia działalność organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych.

Memoriał odrzuca te oskarżenia. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew prokuratury 25 listopada.

O odstąpienie od likwidacji Memoriału zaapelowała do władz rosyjskich Rada Europy.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ akl/

2021-11-19 19:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Sługa Ewangelii. Srebrny jubileusz biskupa Mieczysława Cisło

2023-02-03 06:52

Agnieszka Marek

Eucharystii przewodniczył Jubilat

Eucharystii przewodniczył Jubilat

W święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. - Dziękujemy Panu Bogu za bezcenny dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, wyrastające z wiary i miłości w różnych jego formach i wymiarach. To również dobra okazja, by podziękować za wszelkie dobro, którego doznaliśmy i wciąż doznajemy dzięki modlitwie i pracy sióstr oraz braci z licznych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję