Reklama

Kościół

Watykan: rozpoczęła się papieska audiencja dla prezydenta Francji

Ojciec Święty przyjmuje dziś na audiencji prywatnej prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który o godzinie 11.00 przybył do Pałacu Apostolskiego.

[ TEMATY ]

Francja

Franciszek

PAP

Jest to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona, trzy lata po wizycie państwowej złożonej przez prezydenta w czerwcu 2018 roku. To pierwsze spotkanie osobiste, przed trzema laty trwało prawie godziną i dało początek „niezwykle ożywionej wymianie zdań, bardzo cenionej przez prezydenta” – jak przypomina obecnie Pałac Elizejski.

Ponadto od początku swej pięcioletniej kadencji Emmanuel Macron co najmniej raz w roku rozmawia telefonicznie z Ojcem Świętym, co jest zajwiskiem rzadkim w relacjach między papieżem a prezydentem Francji. W sumie odbyli pięć rozmów telefonicznych: w 2017 r. po wyborze Macrona na prezydenta, w 2019 r. po pożarze Notre-Dame de Paris, w kwietniu 2020 r. w okresie lockdownu w Europie Zachodniej, w październiku 2020 r. po zamachu na Notre-Dame w Nicei oraz ostatnio w marcu 2021 r., gdy prezydent Macron chciał pogratulować papieżowi podróży do Iraku.

Zdaniem dziennikarzy podczas spotkania w cztery oczy francuskiemu prezydentowi i papieżowi Franciszkowi nie zabraknie tematów, począwszy od bolesnych wiadomości o Kościele we Francji i niedawnej tragedii migrantów u wybrzeży Calais. Blisko dwa miesiące po opublikowaniu raportu Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele Pałac Elizejski zapewnia, że Emmanuel Macron da wyraz swej pełnej determinacji, by śledzić odpowiedzi na raport i jego zalecenia.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież Franciszek nie omieszka też wspomnieć o sytuacji migrantów - podało źródło dyplomatyczne w Rzymie. Niespełna 48 godzin po tragedii u wybrzeży Calais, Ojciec Święty wyrazi zapewne smutek z powodu 27 ofiar śmiertelnych. Bez wątpienia powtórzy on francuskiemu przywódcy, że Europa posiada instrumenty do „przyjmowania”, „ochrony”, „promowania” i „integrowania” migrantów.

Ponadto Emmanuel Macron, który pragnie sfinalizować przygotowania do objęcia w styczniu przyszłego roku francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, z pewnością również chętnie wysłucha papieża. Ten ostatni, który w 2014 r. mówił o Starym Kontynencie jako o zmęczonej „babci”, regularnie wzywa europejskich przywódców do ożywienia „marzenia" ojców założycieli. Obydwie strony będą miały okazję, tak jak już to uczyniono w 2018 roku, sporządzić swego rodzaju ocenę stanu dzisiejszej Europy, stanu jej demokracji, poszanowania praworządności" – wyjaśnił Pałac Elizejski.

Wśród innych możliwych tematów rozmów strona francuska wymienia klimat i bioróżnorodność, czyli tematy, o których papież mówił w encyklice Laudato si’. Ponadto kwestia solidarności z krajami rozwijającymi się, zwłaszcza w odniesieniu do wyzwania „szczepień” i zadłużenia krajów afrykańskich. „Prezydent zawsze bardzo pragnie poznać opinię Ojca Świętego na pewne tematy dotyczące Ameryki Środkowej i Południowej” – stwierdził Pałac Elizejski, przypominając, że francuska głowa państwa ponowi swoje życzenie, aby papież wreszcie postawił stopę na francuskiej ziemi.

Emmanuel Macron ofiaruje papieżowi dwie biografie św. Ignacego z Loyoli: pierwsza, rzadka, to wersja z 1585 roku napisana przez Giovanniego Pietro Maffei. Druga, Inigo, autorstwa François Sureau, członka Akademii Francuskiej – podaje agencja I-Media.

2021-11-26 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: episkopat zwalcza sekciarskie tendencje wśród katolików

[ TEMATY ]

sekty

Francja

fotolia.com

Konferencja Biskupów Francji zwalcza sekciarskie tendencje wśród katolików. Kierujący powołaną w tym celu komórką episkopatu bp Alain Planet z Carcassonne ogłosił, że od czasu swego powstania w listopadzie 2015 r. zajmowała się ona 163 przypadkami.

Dotyczyły one zarówno różnych grup kościelnych (uzdrowicielskich, charyzmatycznych, tradycjonalistycznych), wspólnot (nowych i od dawna istniejących), zgromadzeń zakonnych, ruchów i pojedynczych osób (13 księży). Ich sprawami zajmowały się kompetentne władze kościelne (ordynariusze, urzędy Kurii Rzymskiej, w tym Kongregacja Nauki Wiary). Wydawano też ostrzeżenia przed tymi osobami lub grupami.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję