Reklama

Polska

Od 15 grudnia m.in. w kościołach do 30 proc. osób

Nauczanie zdalne od 20 grudnia do 9 stycznia, od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych oraz zmniejszenie od 15 grudnia limitów obłożenia m.in. w kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych z 50 do 30 proc. - to niektóre ze zmian w obostrzeniach sanitarnych, które zapowiedziało dziś ministerstwo zdrowia w związku z pandemią koronawirusa.

[ TEMATY ]

obostrzenia

Karol Porwich/Niedziela

Dalsze zaostrzenie regulacji sanitarnych podyktowane jest nieustającą pandemią, choć - jak mówił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski - w kilku newralgicznych regionach, m.in. w województwach podlaskim i lubelskim, daje się zauważyć zmniejszenie zakażeń.

Do dnia dzisiejszego w Polsce nie stwierdzono też obecności wariantu koronawirusa o nazwie omikron.

Mimo to, nadal Polska utrzymuje się na średnim poziomie ok. 20 tys. zakażeń dzienni i utrzymuje się to od tygodni. - To jest bardzo niepokojące - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

I tak, od 15 grudnia obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. (obecnie, od tygodnia, jest to 50 proc.). - Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, nie ma możliwości przekraczania tych 30 proc. - wyjaśnił Adam Niedzielski, przypominając, że do ustawowych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Obowiązywać też będą limity do 75 proc. w transporcie zbiorowym od 15 grudnia.

Wprowadzone zostają ponadto od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem, niezależnie od posiadanego certyfikatu zaszczepienia.

Od 20 stycznia do 9 stycznia, z przerwą świąteczno-noworoczną, w szkołach w całym kraju obowiązywać będzie nauczanie zdalne. Żłobki i przedszkola pozostaną otwarte.

Podziel się cytatem

Reklama

Do początku stycznia wprowadzone mają zostać ograniczenia prowadzenia klubów czy dyskotek, ale "z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego".

Wiceminister zdrowia Witold Kraska zapowiedział, że rząd pracuje nad ustawowym opisaniem metod weryfikacji paszportów covidowych w miejscach, gdzie obowiązują limity obłożenia. Osoby zaszczepione nie są wliczane do tychże limitów i np. właściciel restauracji zyska uprawnienia do takiej weryfikacji klientów.

Paszporty covidowe mają roczną datę ważności liczoną od przyjęcia drugiej dawki. Jeśli jednak ktoś nie przyjmie dawki trzeciej, przypominającej, dokument straci ważność po roku i nie będzie już można się nim posługiwać.

Rząd planuje ponadto wprowadzić obowiązkowe szczepienia od 1 marca dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Środowiska medyczne apelowały o to od wielu miesięcy.

Wszystkie osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test.

2021-12-07 14:22

Ocena: 0 -8

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Müller: jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące; sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Rzecznik rządu pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. "Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję