Reklama

Polska

Jasna Góra: Jubileusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i modlitwa za rodaków rozsianych po świecie

Mszę św. w intencji Polonii i wszystkich rodaków rozsianych po świecie, za członków i sympatyków Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które obchodzi jubileusz 30-lecia swej działalności, sprawowano dziś na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

emigracja

Polonia

Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Szacuje się, że na świecie poza Polską żyje około 20 mln osób, które mają polskie pochodzenie.

Bp Lechowicz przypomniał, że Maryja czczona w Jasnogórskim Obrazie nazywana była Królową Wychodźstwa Polskiego. Łączy Polaków w kraju i na obczyźnie.

Także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że wybór Jasnej Góry jako miejsca dziękczynienia za jubileusz 30-lecia działalności był czymś naturalnym, bo jest to miejsce, gdzie „nie tylko wzmacnia się ducha wiary, ale też polskości”.

W homilii ks. Leszek Kryża, chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przypomniał w homilii różne oblicza emigracji, polskie emigracyjne drogi i losy oraz tych, którzy choć nie wyjeżdżali, to granice sprawiły, że oddzielono ich od Ojczyzny. Zapewnił, że Jasna Góra jest tym szczególnym miejscem, by o nich wszystkich w modlitwie pamiętać. Podkreślił, że zadaniem wszystkich jest „czuwanie nad tym, co jest tożsamością; kim jestem i skąd się wywodzę, nad tym, co mnie ukształtowało i co jest największą wartością w moim życiu”.

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podziękował za działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Dziękujemy Ci Boże, że możemy się w tę emigracyjna rzeczywistość wpisać i ją współtworzyć. Że dzięki temu, taką mamy nadzieję, ten obowiązek dbania o naszą Ojczyznę przyniesie dobre owoce w postaci następnych pokoleń, które będą się martwiły, dbały, żeby to, co Polskę stanowi, nigdy nie umarło” – mówił ks. Kryża.

Katarzyna Masuk, dyrektor Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach na Wileńszczyźnie podkreśliła, że współpraca z rodakami w kraju przebiega na różnych płaszczyznach. – Ale najbardziej cieszy, że mieszkańcy Polski pamiętają o nas i nas to naprawdę buduje, zwłaszcza gdy podkreślają, że od nas mogą uczyć się patriotyzmu – zapewniała Masuk.

Reklama

„Wspólnota Polska” od 30 lat służy integracji i wspieraniu Polonii, Polaków za granicą i ich potomków. Przez swoją różnoraką i szeroką działalność pielęgnuje dumę z polskości w rodakach w nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata, stara się umacniać więzi i poczucie tożsamości narodowej.

Stowarzyszenie stworzyło sieć współpracy z ponad pięciuset podmiotami w 54 krajach, reprezentującymi Polaków na Wschodzie i światową Polonię. Dzięki temu podejmowane są inicjatywy służące integracji polskich społeczności oraz umożliwiających im pielęgnowanie polskiej mowy, kultury, tradycji i obyczaju. Stowarzyszenie niesie także pomoc materialną, prawną oraz zabiega o wsparcie polityczne dla mniejszości polskich, znajdujących się w trudnych sytuacjach.

Dzięki Wspólnocie Polskiej w 1990 r. odbyła się pierwsza po II wojnie światowej konferencja, która była miejscem spotkania Polaków ze Wschodu i Zachodu: „Kraj – Emigracja” pod patronatem Jana Pawła II.

Organizacja od początku istnienia ma status stowarzyszenia; zrzesza ludzi, którzy dobrowolnie angażują się i pracują na rzecz idei, jaką jest pomoc rodakom w kultywowaniu polskości poza granicami kraju.

Obecnie ok. 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie w USA. Poza Stanami Zjednoczonymi największymi ośrodkami Polonii polonijnymi są: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. Tylko np. w niemieckim Zagłębiu Ruhry mieszka prawie 1 mln Polaków.

Wśród Polonii posługuje około 2 tys. polskich księży w 1,5 tys. ośrodków.

2021-12-10 20:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnik kard. Wyszyńskiego wrócił na Jasną Górę

Po renowacji i konserwacji na Jasną Górę powrócił pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Monument stanął jednak nie tam, gdzie wcześniej się znajdował, ale kilka metrów dalej, na innym cokole i w innej aranżacji otoczenia.

Zmiana spowodowana jest potrzebą jeszcze większego wyeksponowania postaci Prymasa Polski, który nadal będzie „spoglądać” na klasztor, tak jak zamyślił to sobie autor rzeźby. Pielgrzymi idąc w stronę bramy Lubomirskich będą widzieli jednak jego twarz, a nie, jak dotąd, plecy. Ważną rolę odgrywają także względy praktyczne, czyli usunięcie pomnika ze szlaku, którym na Jasną Górę wchodzą pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję