Reklama

Świat

Raport Caritas: w 2020 r. na świecie trwało 21 wojen

Włoska Caritas zaprezentowała po raz siódmy raport na temat toczących się na świecie konfliktów zbrojnych o dużej intensywności. W 2020 r. na świecie trwało 21 takich wojen, czyli o sześć więcej niż w roku poprzednim. Wśród krajów ogarniętych najpoważniejszymi konfliktami znalazł się Jemen, Syria i Sudan Południowy.

[ TEMATY ]

wojna

W raporcie nie uwzględniono np. niezwykle krwawej wojny w etiopskim regionie Tigraj, ponieważ wybuchła ona dopiero w lutym bieżącego roku. Z kolei licząc wszystkie zanotowane kryzysy i eskalacje przemocy, nie tylko te najbardziej intensywne, w 2020 r. doszło łącznie do aż 359 konfliktów.

Raport pokazuje niepokojące zjawisko błędnego koła napędzanego przez machinę wojenną. „Konflikty rodzą się z braku równowagi społecznej, znaczących nierówności, różnic w dostępie do zasobów oraz słabej możliwość egzekwowania praw człowieka. Wojna jednak jeszcze pogłębia te zjawiska i sama dla siebie jest paliwem” – wyjaśnia Paolo Beccegato, szef działu międzynarodowego włoskiej Caritas, jeden ze współautorów raportu. Zaznacza on, że w tym znaczeniu niepokojący jest wzrost liczby osób potrzebujących pomocy humanitarnej. Ludzi dotkniętych tym problemem było w ubiegłym roku o 40 proc. więcej niż w latach poprzednich.

„Wspólnota międzynarodowa, ONZ i Unia Europejska oświadczyły, że nie są w stanie dotrzeć do ponad 165 mln osób potrzebujących pomocy humanitarnej, podczas gdy całkowita liczba ludności potrzebującej takich interwencji wynosi 235 mln, a więc 75 mln osób pozostaje nieobjętych pomocą instytucjonalną. Pokazaliśmy, że nierówności społeczne mają ogromne znaczenie w powstawaniu konfliktów, jest to więc niepokojące zjawisko. Trzeba z nimi walczyć, aby okiełznać społeczny gniew, który może wybuchnąć w postaci wojny. Czynnikami, które również powodują konflikty są: ubóstwo, zmiany klimatyczne i handel bronią. Ubóstwo i wojna są ze sobą ściśle powiązane, najbiedniejsze kraje świata są w stanie wojny lub dopiero z niej wyszły“ – powiedział papieskiej rozgłośni Paolo Beccegato.

Reklama

W ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie wzrosła liczba uchodźców i przesiedleńców, do rekordowych 82 mln. W skali globalnej odnotowano mniejszą ilość aktów przemocy politycznej, jednak w połowie badanych państw nastąpił ogólny jej wzrost. Pomimo rosnącego znaczenia militarnych podmiotów prywatnych, takich jak niepaństwowe milicje, organizacje paramilitarne, uzbrojone gangi czy prywatne firmy wojskowe, za większość przemocy na świecie (52 proc.) nadal odpowiadają rządy.

Zdaniem autorów raportu w celu ograniczenia konfliktów niezbędna jest polityka redukcji zbrojeń i zwalczanie ubóstwa. Podkreślają oni również konieczność szerszego informowania opinii publicznej o trwających konfliktach. Badania pokazały bowiem, że co drugi Włoch nie zdaje sobie sprawy, że na świecie toczą się jakiekolwiek wojny.

2021-12-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie zabijaj” w czasach wojny

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 18-19

[ TEMATY ]

wojna

Adobe Stock

Jeszcze do niedawna pojęcie wojny wydawało się nam mgliste i odległe, dotyczyło raczej historycznych wydarzeń. Niestety, od 24 lutego słowo „wojna” nabrało dramatycznie realnych kształtów. Czy wobec tego V przykazanie Dekalogu ma teraz mniejszą wartość? – pyta czytelnik.

Lękamy się o eskalację działań wojennych, trwogę budzą pogróżki użycia broni jądrowej przez rosyjskiego dyktatora. To wszystko sprawia, że odżywają dylematy moralne dotyczące działań wojennych, zwłaszcza w kontekście piątego przykazania Dekalogu. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której doktryna moralna Kościoła na temat wojny nie jest już jedynie przedmiotem teoretycznych dociekań akademickich, a stała się rzeczywistością aktualną i praktyczną. Zresztą już od początku istnienia ludzkości wojna towarzyszy historii człowieka. Jego rozwój, postęp cywilizacyjny i kulturowy miał zawsze dwa oblicza: dobra i zła. Benedykt XVI dla zilustrowania tej dwuznaczności postępu posłużył się właśnie metaforą wojenną: „Postęp, jeśli się mu przyjrzeć z bliska, jest postępem od procy do megabomby. Jest to istotnie ta strona postępu, której nie należy ignorować. Inaczej mówiąc: staje się ewidentna dwuznaczność postępu. Bez wątpienia ofiaruje on nowe możliwości dobra, ale też otwiera przepastne możliwości zła – możliwości, które wcześniej nie istniały. Wszyscy staliśmy się świadkami, jak postęp w niewłaściwych rękach może się stać, i stał się faktycznie, straszliwym postępem na drodze zła” (Spe salvi, 22).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję