Reklama

Niedziela w Warszawie

O autorytecie i zaufaniu

Święto Karty w Sektorze Mazowieckim A Ruchu Duchowości Małżeńskiej Equipes Notre-Dame.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 11 grudnia w dolnym kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, jak co roku, świętowaliśmy w warszawskim Sektorze A ogłoszenie Karty, czyli pierwszych statutów międzynarodowego Ruchu Duchowości Małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Dolny kościół parafii Wniebowstąpienia stwarza wspaniałe warunki do spotkań w czasie trwającej pandemii. Święto Karty jest obchodzone w naszym Ruchu w sobotę poprzedzającą lub następującą Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdyż właśnie w tym dniu w kościele św. Augustyna w roku 1947 zostały ogłoszone pierwsze statuty Equipes Notre-Dame. Ksiądz Caffarel, założyciel Ruch, widząc bardzo szybki rozwój Ruchu, uznał, że konieczne jest określenie zasad funkcjonowania tej wspólnoty. Obawiał się, zapewne słusznie, że bez jasno określonych zasad Ruch dość szybko przestanie służyć małżeństwom w drodze do świętości. Stanie się, a przynajmniej może się stać, towarzystwem wzajemnej adoracji. Warto przypomnieć, że ogłoszenie Karty, która nakładało na małżeństwa konkretne wymagania, dzisiaj określane, jako konkretne punkty wysiłku, spowodowało, że 1/3 małżeństw francuskich (wtedy Ruch był obecny jedynie we Francji) zrezygnowała z uczestniczenia w Ruchu. Konkretnym wyrazem obowiązywania statutów w END jest to, że wszystkie małżeństwa, które pragnął kontynuować swój rozwój duchowy, na początku każdego roku formacyjnego odnawiają przyjęcie Karty. Odnowienie polega na uroczystym wygłoszeniu na spotkaniu ekipy, przygotowanej samodzielnie przez każde małżeństwo, deklaracji, w której zapewniają o tym, że podejmą wysiłki, aby realizować zasady charyzmatu Ruchu.

Tegoroczne spotkanie w naszym sektorze było szczególnie bogate. Koncentrowaliśmy swoją uwagę na słowie „autorytet” i „zaufanie”. Jak zwykle rozpoczęliśmy spotkanie od adoracji Najświętszego Sakramentu, co pozwoliło wyciszyć się przed mszą św. Musimy przyznać, że nawet dzieci, które bawiły się wydzielonej części Dolnego Kościoła nie bardzo nam przeszkadzały. W czasie mszy św. o. Sławomir Homoncik wygłosił homilię, w której ukazując nam dwie postaci, proroka Eliasza i św. Jana Chrzciciela zwrócił nam uwagę na ważne cechy osób, które mogą stać się autorytetami. Dostrzeganie autorytetów jest ważne dla nas, gdyż w życiu spotykamy sytuacje, w których czujemy się zagubieni. W takiej sytuacji znaleźli się apostołowie, po zejściu z Góry Przemienienia. Na górze była euforia, spotkanie z Bogiem. Gdy schodzimy to wracamy do codziennego życia i musimy się z nim zmierzyć, dostrzegamy wszystkie blaski i cienie codzienności. Uczniowie pytają: dlaczego niektórzy twierdzą, że musi przyjść Eliasz? Są zagubieni. historia Eliasza to również historia człowieka, który pomimo wielkiej zażyłości z Bogiem, znaków, które powinny wypełnić go wewnętrzną mocą, dochodzi do punktu, w którym pragnie umrzeć. Ojciec Sławomir zachęcił nas do przyjrzenia się tym dwóm postaciom, również z punktu widzenia autorytetu. W końcowej części homilii, odchodząc jakby od głównego tematu naszego spotkania (nawiązując do Boga, który przyszedł do Eliasza w szmerze cichego powiewu) udzielił nam bardzo ważnej wskazówki. Powiedział tak: „Nie możesz pozwolić na to, abyś robił to co chcesz, znaleźć się w sytuacji w której słowo Chrystusa będzie nieważne. A może się tak zdarzyć, gdy doprowadzisz swoje serce do „sklerokardji”, stwardnienia serca. Serce stwardnieje na brak czułości na natchnienie Boga, na jego wołanie. To może również zdarzyć się w małżeństwie, gdy któreś z małżonków staje się nieczułe, zimne. Rozmawiamy jedynie o powinnościach, o rzeczach zewnętrznych a nie ma w słowach czułości, bo serce stwardniało. Wtedy zaczyna zwyciężać własne ja i zaczyna robić to co mi się chce a nie to, czego chce ode mnie Pan Bóg.” Przed błogosławieństwem na rozesłanie odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie. Uroczyście zrobiły to te małżeństwa, które w tym roku obchodziły 5, 10, …, 40 rocznicę ślubu. Niestety z powodów zdrowotnych wiele najstarszych małżeństw nie dotarło na Święto Karty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po mszy św. i odpoczynku przy kawie i herbacie swoimi przemyśleniami na temat zaufania i zawierzenia podzielili się Sylwia i Paweł Łozińscy. Swoje wystąpienie osnuli o historię Tobiasza i Sary. Szczególnie przemówił do nas fragment, w którym powiedzieli tak: „Mamy wewnętrzną skłonność do tego, żeby akcentować to, co nas dzieli (w małżeństwie) a właściwy wymiar komunii jest możliwy dopiero wtedy, gdy to co nas dzieli, co postrzegamy jako źródło tego podziału, zostanie przezwyciężone nie w tej drugie osobie a w nas samych. I to co jest źródłem prawdziwej ufności, która ma się realizować w naszym małżeństwie, to jest przekonanie, że nasze życie małżeńskie nie może być zależne jedynie od naszej woli. Nie możemy opierać się na przekonaniu, że nasze szczęście zależy od zmiany jaka dokona się w naszym współmałżonku. Konieczne jest zawierzenie naszej sprawy komuś drugiemu, komuś większemu od nas, tak jak to zrealizowało się w życiu Tobiasza i Sary.”

Reklama

Po obiedzie, w czasie którego mogliśmy dowoli „nagadać się” z innymi małżeństwami z Ruchu, z którymi z tytułu panującej sytuacji mamy mniejszy kontakt, wysłuchaliśmy bardzo mądrej prelekcji Kasi i Marka Rymszów zatytułowanej „Autorytet – zaufanie – małżeństwo”. Nie był to wykład w ścisłym tego słowa znaczeniu. Bardziej było to świadectwo, a jak wiemy świadectwa mają wielką moc. Jak zauważyli, w każdej rodzinie przychodzi moment, w którym dzieci „sprawdzają” autorytet rodziców, zestawiając to, czego rodzice uczą i przekazują, z tym, jak postępują na co dzień. Dzieci zauważają więcej niż byśmy chcieli, w tym nasze wady. Autorytet rodzica można wówczas ochronić nie przez próby ukrywania czy bagatelizowania wad, ale uczciwie pokazując, że jest się ich świadomym i nad nimi pracuje. Kasia i Marek stwierdzili i zgadzamy się z tym całkowicie, że nie może być autorytetem osoba, która nie jest wiarygodna – czyli godna wiary.

W ostatniej części spotkania w tzw. ekipach mieszanych, czyli grupach złożonych z kilku małżeństw pochodzących z różnych ekip dzieliliśmy się naszymi refleksjami związanymi z tym, co usłyszeliśmy w czasie tego spotkania. Rozmowa była żywa. Widać było, że temat autorytetu o zaufania jest dla nas ważny. Spotkanie zakończyliśmy, tak, jak ma to miejsce zawsze w Ruchu Equipes Notre-Dame wspólnym odmówieniem Magnificat.

2021-12-13 09:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję