Reklama

Polska

Nowenna do Dzieciątka Jezus na Jasnej Górze

Maryjo, Matko Adwentowego oczekiwania, módl się za nami! – wołają także wraz z wiernymi w Kaplicy Matki Bożej, paulini. W ostatnie dni Adwentu ojcowie i bracia z Jasnej Góry uczestniczą we wspólnotowej Mszy św. roratnej o godz. 6.00. Dotychczas mnisi modlili się w chórze zakonnym, za klauzurą klasztoru.

Dziś Mszy św. przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu, który podkreślił, że „rozpoczynamy kolejny adwentowy dzień, czas przygotowania na spotkanie z naszym Panem Jezusem Chrystusem” a w tych dniach „szczególnie chcemy przyjąć wezwanie św. Jana Chrzciciela, by nasze życiowe ścieżki prostować dla Pana, który przychodzi szczególnie poprzez wsłuchanie się w słowo Boże oraz osobiste spotkanie w Eucharystii”.

Na 9 dni przed uroczystością Narodzenia Pańskiego w Kościele rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo stanowiące bezpośrednie przygotowanie do Świąt odprawiane jest także na Jasnej Górze. W Nowennie do uczestniczyć można w Kaplicy Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30.

O. Melchior Królik najstarszy jasnogórski mnich przypomina, że zostało ono tutaj wprowadzone 16 grudnia 1961 r. Wyjaśnia, że nie ma jednolitego sposobu odmawiania tej nowenny. Nie została ona zamieszczona w książeczkach do nabożeństwa, jest więc bardzo różnie odprawiana.

Reklama

Na Jasnej Górze paulini przejęli zwyczaj salezjański. Przez 9 ostatnich dni Adwentu na zakończenie wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu: „Radujcie się niebiosa i wesel się ziemio” z codziennym śpiewem antyfony: „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”.

O. Melchior podkreśla, że nowenna ta stanowi najważniejsze, bo duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

2021-12-16 18:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygarnij Dzieciątko na cały rok

Niedziela wrocławska 1/2020, str. 4-5

[ TEMATY ]

Dzieciątko Jezus

figura

karmelitanki

Małgorzata Trawka

Dzieciątko Jezus z kaplicy wrocławskiego domu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Dzieciątko Jezus z kaplicy wrocławskiego domu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Jesteśmy dorosłymi ludźmi, mamy dorosłe życie i dorosłe problemy, o których rozmawiamy z innymi dorosłymi. Z dorosłym Panem Jezusem także. Nikt do nas nie mówi jak do dziecka. No chyba że jest Bogiem, który płynnie przechodzi przez granice ziemskiego czasu i sam co roku objawia się światu jako Dziecko.

Dlaczego modlimy się do Boga jako Dzieciątka? Po co śpiewać Bogu: „Lulajże Jezuniu, moja perełko”? Czy naprawdę chcemy Go uśpić? Z tym i innymi pytaniami udałam się do Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W domu prowincjonalnym sióstr we Wrocławiu co chwilę napotykam na figurki Dzieciątka. – Do dziecka każdy może przyjść – mówi s. Kasjana, przełożona domu zakonnego. – Nikt się Go nie boi, przeciwnie, gdy widzimy bezbronne Dziecko, nasza miłość się wzmaga. Nie można zatrzymać się na tym, co infantylne, trzeba wejść w głąb tajemnicy o wcieleniu Boga. Zatem spróbujmy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję