Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych

– Bóg przychodzi po to, żeby zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny – powiedział w uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Witając uczestników liturgii, o. Samuel Pacholski podkreślił, że nadejście Jezusa Chrystusa „oznacza dla nas wszystkich triumf dobra i mocy Bożej nad każdym złem”. – Przychodzi w postaci bezbronnego dziecka, aby każdy człowiek, nawet najbardziej bezbronny, doświadczający przemocy, zła i niesprawiedliwości, nigdy nie czuł się w tym trudnym doświadczeniu osamotniony – zaznaczył przeor Jasnej Góry.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Wskazał, że „Chrystus przychodzi po to, abyśmy lepiej zrozumieli sami siebie”. – Bez Niego nie potrafimy tego uczynić – wyjaśnił. Dodał, że „Jego Wcielenie jest odnowieniem naszej natury, jest powrotem do jej pierwotnego piękna”. Zachęcił, aby nasza modlitewna postawa wyraziła „głęboką wdzięczność i radość, aby Bóg przyszedł ze swoimi darami także dzisiaj do nas i umocnił nas w naszym chrześcijańskim powołaniu”.

– Już sam fakt naszego zjednoczenia na modlitwie w imię Jezusa, które tłumaczy się: „Bóg zbawia”, stawia nas we właściwej relacji i w obliczu prawdy o nas samych – kim jesteśmy wobec Boga i siebie nawzajem – zauważył w homilii abp Depo. Przypomniał, że Bóg jest źródłem życia „i nie ma niczego, co byłoby poza Bogiem”, a przez Chrystusa „otrzymaliśmy łaskę i prawdę nowego życia”.

– Jezus Chrystus jest dowodem, że Bóg wysłuchał ludzkiego wołania, które powtarzaliśmy w okresie Adwentu: „Niebiosa, spuśćcie rosę z góry! Sprawiedliwego wylejcie chmury! Wstrzymaj, o Boże, swoje zagniewanie i grzechów naszych zapomnij już, Panie!” – kontynuował metropolita częstochowski.

– Odpowiedź, jaką Bóg dał, już nie tylko przez proroków i na różne sposoby, jak zaznaczył autor Listu do Hebrajczyków, kiedy dał nam Syna, przekroczyła nasze oczekiwania, stając się solidarnością Bożej i ludzkiej natury dla naszego odkupienia – przyznał. Podkreślił, że tej tajemnicy nie pojmie rozum ludzki, dlatego trzeba przed nią przyklęknąć. – Tylko Bóg, który jest wspólnotą miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego, mógł wybrać taką drogę zbawienia – powiedział abp Depo.

Reklama

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim metropolita częstochowski przypomniał: „Bóg jest wierny i dotrzymuje obietnicy danej w raju wobec pierwszych rodziców. Przychodzi na ziemię Jego Syn i przywraca utracony porządek stworzenia w nas, stworzonych na obraz i podobieństwo Boże. Dostrzegamy więc oczyma wiary, że nie zawiódł nadziei Adama i Ewy, i całej ludzkości. Nie zawiedzie i naszej”.

– Bóg oczekuje naszej osobistej odpowiedzi na Jego miłość objawioną w Synu – podkreślił metropolita częstochowski. Wskazał, że Bóg przychodzi po to, żeby „zapalić w nas nadzieję na większą miłość, na większy sens naszego życia w naszej ludzkiej odnowionej naturze kobiety i mężczyzny”.

Karol Porwich/Niedziela

– Bez uwzględnienia Bożego źródła życia nie zobaczymy prawdy o nas samych. Chrystus przyszedł na świat także po to, aby ukazać prawdziwą miarę człowieczeństwa, by przypomnieć nam powołanie do godności dzieci Boga i do stawania się do Boga podobnym przez nasze słowa i czyny płynące z wiary i wzajemnej miłości – tłumaczył abp Depo.

Zaznaczył, że największym skarbem dla żony jest mąż, dla męża – żona, dla ich obojga – dzieci, a dla narodu i Kościoła – rodzina. – Ta prawda pozwoli nam przeciwstawić się wszelkim atakom na rodzinę, na sakramentalne małżeństwo, na Bożego ducha w narodzie polskim – ocenił.

Metropolita częstochowski życzył wiernym „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim na wzór Maryi i Józefa w tym nowym, nieznanym nam roku 2022”.

Podczas Mszy św. śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. s. Marii Bujalskiej, który po zakończeniu liturgii dał koncert kolęd.

2021-12-25 12:52

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwała Bożego Narodzenia

Niedziela świdnicka 51/2008

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

GRAZIAKO

Szopka ze św. Franciszkiem z Greccio

Szopka ze św. Franciszkiem z Greccio

Już za kilka dni wszyscy zasiądziemy do wigilijnego stołu, aby tradycyjnie rozpocząć obchód świąt Bożego Narodzenia, a potem Pasterka i uroczysty śpiew: „Gloria in excelsis Deo - Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, jaki usłyszeli pasterze strzegący swych stad, gdy im anioł oznajmił radosną wieść, że narodził się „Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2, 11. 14).
Rzeczywiście jakiś dziwny „pokój” panuje w ludzkich sercach w tę noc, a ta pieśń aniołów pomaga nam zrozumieć, o co chodzi w Bożym Narodzeniu. „Shalom” - pokój, to coś więcej niż brak wojny. W tym pojęciu chodzi o ustanowienie właściwego stanu ludzkich spraw. Słowo to mówi nam w tę świętą noc, że oto przychodzi Ten, przez którego w świecie mogą zapanować braterstwo i zaufanie; który sprawia, że w świecie zanikają strach, niedostatek, podstęp i zakłamanie. Taki jest, zdaniem Papieża, cel Bożego Narodzenia. Pieśń aniołów mówi jednocześnie o warunku, bez którego pokój istnieć na dłuższą metę nie może: mówi o „Bożej chwale”. Tak, pokój płynie z „Bożej chwały”. Jeśli więc komuś zależy na tym pokoju, powinien się o nią troszczyć. Boże Narodzenie jest zatem związane z pokojem wśród ludzi, dlatego że na nowo ustala pośród nich chwałę Boga. Człowiek wezwany jest do oddania Bogu chwały, aby przez to mógł przyjąć cenny dar Bożego pokoju, jaki może dać tylko Ten, który w proroctwie Izajasza zostaje nazwany „Księciem Pokoju” (Iz 9, 5).

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję