Reklama

Niedziela Częstochowska

10 lat temu bp Wacław Depo został mianowany arcybiskupem metropolitą częstochowskim

29 grudnia 2011 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nominację dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego – bp. Wacława Depo na nowego arcybiskupa metropolitę częstochowskiego.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

B.M. Sztajner/Archiwum Niedzieli

„Jestem wdzięczny Bogu za dar tej diecezji, a przede wszystkim osób, które ją stanowią” – powiedział w pierwszym po nominacji wywiadzie dla „Niedzieli” abp Depo. Nawiązując do bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego, który „określił siebie mianem «ministra Matki Bożej», a więc kogoś, kto Jej służy”, nowy pasterz Kościoła częstochowskiego przyznał, że chce „być takim ministrem, który służy i daje siebie Bogu przez Maryję”.

Nowo mianowany metropolita częstochowski wyraził również wdzięczność za kapłanów archidiecezji. „Dziękuję Bogu za was i bardzo proszę o ufną modlitwę, ażebym mógł wam służyć jako ojciec, brat i przyjaciel” – zaznaczył.

Abp Depo dziękował także za dar osoby i posługi swojego poprzednika abp. Stanisława Nowaka. Zapewniając go o modlitwie, zaprosił go na wszelkie drogi swojej apostolskiej posługi w Kościele lokalnym.

Tuż po ogłoszeniu nominacji Benedykta XVI przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore nowy metropolita częstochowski mówił również o swoich planach duszpasterskich. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podkreślił, że zawsze będzie blisko ludzi i że poprowadzi ich do Chrystusa.

„Droga wiary, którą kontynuuję, będzie przebiegać śladami niezwykłych osobowości, mocno związanych z nową diecezją – sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego [dzisiaj już bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – przyp. mor] oraz bł. papieża Jana Pawła II” [dzisiaj św. Jana Pawła II – przyp. mor] – powiedział abp Depo. Wyraził pragnienie, aby zawierzenie, które jest kluczem dla obydwu tych postaci, było także jego drogą. „Wszystko zawierzyć Bogu na wzór Maryi. Odwołuję się do Jej szczególnego orędownictwa i wstawiennictwa, zwłaszcza, że w dniu, w którym otrzymuję tę nominację, Ewangelia ukazuje nam Maryję wnoszącą wraz ze św. Józefem Dzieciątko do świątyni. To jest znak, jak ważna jest z jednej strony służba ludziom i ukazywanie im Jezusa i prowadzenie do Niego. To zadanie wynika z mojego dotychczasowego hasła biskupiego: Ad Christum Redemptorem hominis (Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka). Dziś dopowiadam: także przez Maryję” – zaznaczył nowy arcybiskup częstochowski.

Reklama

Jego zdaniem, najpilniejszym zadaniem biskupa jest dziś nowa ewangelizacja, której celem jest nowe, bardzo osobiste i prawdziwe przylgnięcie do Chrystusa. – Pragnę realizować zadania, nakreślone przez Ojca Świętego w nowym dokumencie „Porta Fidei” ogłaszającym Rok Wiary – powiedział arcybiskup.

Abp Depo zapewnił też, że będzie otwarty na wszystkich, którzy zechcą skorzystać z jego posługi, nie tylko ewangelizacyjnej, ale też zwyczajnej, rozwiązującej problemy ludzi potrzebujących nie tylko w Częstochowie, ale w całej archidiecezji, w Kościele w Polsce, wszędzie tam, gdzie są oczekujący na pomoc. – Chcę przypominać to, co pięknie nazwał Jan Paweł II, że każdy bez wyjątku objęty jest miłością Chrystusa, miłością Kościoła. To moje zadanie i priorytet – być blisko ludzi i prowadzić ich ku Chrystusowi – stwierdził abp Depo.

Bp zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie odbył 2 lutego 2012 r.

                                                                            ***

Boże, Pasterzu i Rządco wszystkich wiernych, wejrzyj łaskawie na swojego sługę arcybiskupa Wacława, którego ustanowiłeś pasterzem Kościoła Częstochowskiego, daj mu słowem i przykładem przyczyniać się do dobra ludu, któremu przewodzi, aby razem z nim doszedł do życia wiecznego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

2021-12-29 12:57

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: prawo stanowione nie może być sprzeczne z prawem naturalnym

Podstawą wartości nie mogą być tymczasowe i zmienne większości opinii publicznej, ale wyłącznie uznanie obiektywnego prawa moralnego, które jako prawo naturalne wpisane jest w serce człowieka - mówił we wtorek do polskich parlamentarzystów, cytując słowa Jana Pawła II, abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., będącej głównym punktem 32. Pielgrzymki Parlamentarzystów do częstochowskiego sanktuarium. W tym roku – z powodu obostrzeń związanych z epidemią – w spotkaniu wzięła udział mniejsza niż w ubiegłych latach reprezentacja posłów i senatorów.

CZYTAJ DALEJ

„Msza św. w Roblox” - komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej

2023-01-25 16:54

[ TEMATY ]

Msza św.

Andrzej Hrechorowicz

„Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą, ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox” - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej w odpowiedzi na pojawiające się pytania i niegasnące zainteresowanie mediów grą internetową, w której dzieci symulują odprawianie Mszy świętej.

„Użycie nazwy archidiecezji gnieźnieńskiej i herbu Kapituły Prymasowskiej przez twórców gry może być mylące, dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że archidiecezja gnieźnieńska nie ma udziału w tworzeniu i moderacji społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox. Przyznam, że nagrania Mszy św. «odprawianych» przez dzieci w wirtualnym wnętrzu katedry gnieźnieńskiej zaskoczyły nas tak samo, jak niemal wszystkich” - mówił w rozmowie z KAI rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Remigiusz Malewicz.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję