Reklama

Franciszek

Watykan: Plany papieża na 2022 rok, możliwa podróż do Kanady, a także spotkanie z patriarchą Moskwy i Rusi

Zakończenie reformy Kurii Rzymskiej, beatyfikacja Jana Pawła I, kilka podróży zagranicznych, w tym być może do Kanady, Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, możliwe spotkanie z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - takie są plany papieża Franciszka na ten rok.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież, który w grudniu skończył 85 lat, 13 marca rozpocznie dziesiąty rok swego pontyfikatu. Po lipcowej operacji dość szybko wrócił do pełni sił; we wrześniu odwiedził Budapeszt i Słowację, a w grudniu Cypr i Grecję.

Podziel się cytatem

Według watykanistów istnieją szanse, że rok 2022 przyniesie oczekiwaną od kilku lat wielką reformę Kurii Rzymskiej, nad którą Franciszek pracuje ze swymi doradcami - kardynałami z kilku kontynentów. Ich ostatnie narady odbyły się w trybie online z powodu pandemii.

Niemal pewne wydaje się też zwołanie konsystorza, ósmego w tym pontyfikacie i mianowanie nowych kardynałów, bo dziesięciu purpuratów skończy w tym roku 80 lat. Konieczne będzie uzupełnienie składu Kolegium Kardynalskiego o elektorów konklawe w przyszłości.

Agencja Ansa zwraca uwagę na plany papieskich podróży także po Włoszech. 27 lutego Franciszek ma pojechać do Florencji na spotkanie z biskupami i burmistrzami miast z rejonu Morza Śródziemnego. Być może papież uda się też do Matery we wrześniu na zakończenie krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Watykaniści wymieniają wiele hipotez dotyczących planów zagranicznych podróży. Na długiej liście wymieniana jest Kanada jako cel możliwej pielgrzymki. To byłaby wyjątkowo trudna podróż, bo odbyłaby się w kontekście bolesnej kwestii nadużyć, jakich dopuszczono się wobec dzieci z rdzennej ludności w szkołach kościelnych z internatem, do jakich były wysyłane na polecenie kanadyjskiego rządu, który wstrzymywał potem finansowanie tych ośrodków. W ostatnim czasie znaleziono groby setek uczniów takich szkół, co wywołało wstrząs w tym kraju i apele o papieskie mea culpa.

Już w marcu zeszłego roku Franciszek wyraził ponawiane potem pragnienie udania się do Libanu, pogrążonego w ciężkim kryzysie. Nadal nie wiadomo, czy podróż ta będzie możliwa w tym roku. Pod znakiem zapytania stoi nadal planowana wizyta w Sudanie Południowej, którą już wcześniej musiał odłożyć z powodu sytuacji w tym jednym z najbiedniejszych państw świata.

Watykaniści wymieniają też jako możliwe cele podróży Santiago de Compostela w Hiszpanii w sierpniu na zakończenie europejskiej pielgrzymki młodzieży. Ponadto, Ojciec Święty nie zrealizował dotąd planu wizyty na Malcie, gdzie miał pojechać na wiosnę 2020 roku; plany te przekreśliła wtedy pandemia.

Reklama

Przypomina się, że Franciszek został również zaproszony do Indii przez premiera Narendrę Modiego oraz do Kazachstanu. Regularnie powracają rozważania, czy papież pojedzie na Ukrainę, którą Jan Paweł II odwiedził 21 lat temu. W ostatnich tygodniach o możliwej wizycie mówił między innymi zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej metropolita Swiatosław Szewczuk.

W sferze spekulacji pozostaje ewentualne spotkanie papieża z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem; drugie po historycznym na Kubie w 2016 roku. Być może dojdzie do niego w pierwszej połowie roku. Także metropolita Hilarion, uważany za numer dwa w rosyjskim patriarchacie podczas niedawnej wizyty w Watykanie sugerował, że i Cyryl chciałby ponownie spotkać się z Franciszkiem.

Choć papież mówił dziennikarzom w grudniu podczas lotu z Aten do Rzymu, że gotów jest pojechać do Moskwy, by spotkać „brata”, jak nazwał patriarchę, bardziej prawdopodobny wydaje się wybór neutralnego miejsca. W tym kontekście wymienia się Finlandię.

Pewną już datą w watykańskim kalendarzu jest Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie od 22 do 26 czerwca. Będzie ono miało zarazem nową formułę. Będzie odbywać się zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych.

Na 4 września zapowiedziano zaś beatyfikację papieża Jana Pawła I, który stał na czele Kościoła katolickiego przez 33 dni w 1978 roku. Mszy beatyfikacyjnej ma przewodniczyć Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jar/

2022-01-07 07:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza święta w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca

[ TEMATY ]

Watykan

Msza św.

Grzegorz Gałązka

Z inicjatywy Fundacji Jana Pawła II 2 kwietnia o godzinie 7:30, w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca, została odprawiona dziękczynna Msza święta w Bazylice św. Piotra przy relikwiach św. Jana Pawła II przez Ks. Kardynała Stanisława Ryłko z udziałem Ks. Arcybiskupa Konrada Krajewskiego, kapłanów, sióstr zakonnych oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Było to wspólne dziękczynienie Bogu za wielki dar polskiego Papieża, człowieka wielkiej wiary i całkowitego zawierzenia Bogu do końca. Ks. Kardynał Stanisław Ryłko na początku Mszy świętej skierował do zgromadzonych następujące słowa: „Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam, drodzy Bracia i Siostry i dziękuję Wam za udział w tej dzisiejszej porannej Eucharystii przy ołtarzu relikwii Św. Jana Pawła II. Dzisiaj w piątą niedzielę Wielkiego Postu, przypada dwunasta rocznica narodzin dla nieba Ojca Świętego Jana Pawła II. Była to sobota 2 kwietnia 2005 roku, wigilia Święta Bożego Miłosierdzia... Pamiętamy niezliczone rzesze, które przybywały z całego świata, aby oddać cześć temu wielkiemu Papieżowi z rodu Polaków. A my dzisiaj rano, gromadzimy się przy ołtarzu Jego relikwii w Bazylice w. Piotra, aby dziękować Bogu za ten wielki dar, jakim Jan Paweł II był i jest do dzisiaj, dla Kościoła, dla świata, dla naszej Ojczyzny i dla każdego z nas. Jesteśmy Jego dłużnikami, a jedynym sposobem spłacania tego długu jest z naszej strony ciągłe podejmowanie odpowiedzialności za duchowe dziedzictwo, jakie nam zostawił”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję