Reklama

Kościół

Kard. Maradiaga: jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu

Jesteśmy na nowym etapie pontyfikatu Franciszka, a nie na jego końcu – uważa kard. Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W marcu minie dziewięć lat od wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

PAP

Koordynator Rady Kardynałów, którą Franciszek ustanowił, by pomogła mu rządzić Kościołem i przygotować reformę Kurii Rzymskiej, wskazał, że jedną z najtrudniejszych spraw do załatwienia było ujednolicenie bilansów finansowych wszystkich instytucji związanych z Państwem Watykańskim, aby ułatwić kontrolę i zapobiegać nadużyciom, powielaniu kompetencji i możliwym skandalom.

Dlatego jednym z kroków, które należało podjąć, było uporządkowanie Instytutu Dzieł Religijnych, tzw. banku watykańskiego. – Reforma zaczyna się od gospodarki. Na przykład trzeba było zlikwidować bardzo wiele kont, których nie powinno w nim być, a służyły innym celom, takim jak ukrywanie funduszy przed państwem włoskim – przyznał purpurat.

Podkreślił, że Franciszek wiernie wypełnia wskazówki wynikające ze spotkań kardynałów przed konklawe, na którym został wybrany papieżem.

Podziel się cytatem

Zdefiniowano tam niektóre kroki, które nowy papież powinien podjąć. Jednym z nich było utworzenie Rady Kardynałów jako organu konsultacyjnego, co stało się jedną z pierwszych decyzji Franciszka. Chodziło o to, żeby papież mógł liczyć na grupę kardynałów z „terenu” i aby informacje docierały do niego nie tylko za pośrednictwem nuncjatur apostolskich i Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Zdaniem kard. Maradiagi, Franciszek dokonał reformy na trzech poziomach: duchowym – poprzez swe gesty i takie wydarzenia, jak Jubileusz Miłosierdzia; eklezjologicznym – gdy wezwał Kościół do refleksji na temat synodalności; oraz instytucjonalnej – poprzez zmiany w dykasteriach, wpieranie przejrzystości gospodarczej i walki z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele.

Koordynator Rady Kardynałów wskazał, że wielka część tej pracy już się rozpoczęła, natomiast mylą się ci, którzy twierdzą, że Franciszek ją zakończył. – Niektórzy mówią, że trwa końcowy etap pontyfikatu. Mówię „nie”: to jest nowy etap pontyfikatu – podkreślił 79-letni purpurat.

Podziel się cytatem

Według niego konieczny jest teraz kolejny, delikatny krok, polegający na umocnieniu reform poprzez nominacje. Utworzone instytucje kończą swój czas próbny i nadchodzi chwila wyboru osób, które mają je wzmocnić, wyjaśnił kard. Maradiaga.

2022-01-18 17:02

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja o współczesnym niewolnictwie

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Watykanie rozpoczęła się druga międzynarodowa konferencja na temat walki z handlem ludźmi. Tym razem biorą w niej udział szefowie policji z ponad 20 krajów świata oraz przedstawiciele Europolu i Interpolu. Polskę reprezentuje komendant główny policji nadinspektor Marek Działoszyński. Dwudniowe spotkanie w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk zostało przygotowane przez Konferencję Episkopatu Anglii i Walii. Tamtejszy Kościół ma na tym polu duże doświadczenie, którym podzielą się z uczestnikami: komendant londyńskiej policji oraz kard. Vincent Nichols.

„Chcemy pokazać na tej konferencji, jak skuteczna w walce z handlem żywym towarem może być współpraca policji z Kościołem, a w szczególności z zakonnicami – powiedział Radiu Watykańskiemu arcybiskup Westminsteru. – To, co robimy w Londynie, może być wzorem dla innych, zwłaszcza dla dużych miast. Pamiętajmy, że handel ten jest drugą najbardziej dochodową działalnością przestępczą na świecie. Kościół może zaoferować światową sieć swej organizacji. Mamy tak wiele przypadków, o których możemy opowiedzieć. O tym, jak zakony pomagają ludziom uratowanym z niewolnictwa. Bardzo szybko mogą się połączyć z gałęzią tego samego zakonu w innym kraju, będącym ojczyzną ofiary i pomóc jej powrócić do domu. Wszystko to jest możliwe dzięki naszym kontaktom, dzięki organicznej jedności Kościoła”.
Jak wiadomo, problem współczesnego niewolnictwa i jego tragiczne skutki leżą bardzo na sercu Ojcu Świętemu. O kwestii tej wspomniał on m.in. w czasie niedawnego spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą. Celem konferencji jest nawiązanie ściślejszej współpracy policji różnych krajów dla wykorzenienia zjawiska handlu żywym towarem. Podczas obrad nie zabraknie głosu przedstawicieli ofiar tego procederu. Ich globalną liczbę szacuje się w milionach, a dochody współczesnych handlarzy niewolników przekraczają rocznie 30 mld dolarów.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję