Reklama

Europa

Kard. Koch: Wojna na Ukrainie byłaby kapitulacją dyplomacji

Wojna na Ukrainie byłaby kapitulacją dyplomacji – uważa kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan rozmawia z portalem Vatican News na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Dzień Modlitw o Pokój na Ukrainie. Był intensywny tydzień dla ekumenicznego zaangażowania chrześcijan na całym świecie.

[ TEMATY ]

Ukraina

Włodzimierz Redzioch

Kard. Kurt Koch

Kard. Kurt Koch

Vatican News: W homilii na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan papież Franciszek wezwał nas, byśmy nie bali się tego, co nowe. Co szczególnie zapadło w pamięci Kardynała po tegorocznych Nieszporach?

Kardynał Kurt Koch: Oczywiście, hasło tego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było bardzo szczególne. Motto pochodzi z Ewangelii Mateusza. Oznacza przyjście do Betlejem. Ojciec Święty również dobrze to podjął. Pokazał, jak idziemy razem i mamy cel, którym jest spotkanie z Chrystusem. Takie jest również znaczenie ekumenicznego dokumentu soborowego „Unitatis Reintegratio”, czyli wspólnego powrotu wszystkich chrześcijan do Jezusa Chrystusa - i w ten sposób oczywiście bardzo wyraźnie uwzględnia się również duchowy wymiar ekumenizmu.

Druga ważna kwestia również dotyczy hasła, a konkretnie przez kogo zostało ono zasugerowane. A mianowicie chodzi o Radę Ekumeniczną na Bliskim Wschodzie, w regionie, w którym panuje wiele mroku. Myślę o tragicznej sytuacji w Libanie. Pod tym względem Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był oczywiście także ważną okazją do modlitwy za mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Vatican News: Kiedy myśli się o takich sytuacjach jak ta, w tych regionach, a także w innych regionach świata, rodzi się pytanie, w jaki sposób zaangażowanie ekumeniczne pomaga i może pomóc w poszukiwaniu pokoju.

- Jest to oczywiście szczególne wyzwanie. Z jednej strony jest to sprawa wewnętrzna, w związku z czym powstaje pytanie, jak chrześcijanie odnajdują jedność między sobą. Z drugiej strony, jest to oczywiście także część wielkiego zadania chrześcijan, aby stanąć razem w obliczu wielkich wyzwań współczesnego świata.

Papież Franciszek zawsze przypomina o tym potrójnym wymiarze: wspólnej drodze, wspólnej modlitwie, wspólnej pracy. A jest to ważne w obliczu wielkich wyzwań, zwłaszcza w odniesieniu do pokoju, sprawiedliwości, ochrony stworzenia itd.

Reklama

Vatican News: Jeśli chodzi o spojrzenie na Wschód, faktem jest, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, niezależnie od wyznania, wspólnie przeżywają trudną sytuację. Szczególnie na polu międzyreligijnym, wszyscy chrześcijanie stoją tam jednakowymi wyzwaniami.

- Jeśli chodzi o współistnienie ekumeniczne w takim kontekście, to od lat słyszę, że chrześcijanie w tym regionie przyzwyczaili się przez wieki do współżycia z muzułmanami i chcą również żyć razem w pokoju z muzułmanami. Ale oczywiście ten pokój między chrześcijanami i muzułmanami jest zakłócany przez skrajne nurty islamistów w Iraku i Syrii.

Vatican News: Mamy teraz trudną sytuację na własnym podwórku. W środę papież Franciszek wezwał do modlitwy o pokój na Ukrainie. Tam nie jest to problem między religiami, ale między chrześcijanami. Jak impuls ekumeniczny może przyczynić się do tego, by zwyciężyło zrozumienie dla zachowania pokoju?

- Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że papież zwołał Dzień Modlitwy za Ukrainę i że chrześcijanie uświadamiają sobie, że pokój jest ostatecznie zawsze darem. Jest to coś, o co my również musimy zawsze prosić i błagać. To jest pierwsza rzecz, a druga jest taka, że chrześcijanie, niezależnie od ich stanowiska politycznego, podzielają przekonanie, że wojna nie jest opcją. Wojna jest zawsze kapitulacją dyplomacji, kapitulacją wysiłków pokojowych i jeżeli wśród wszystkich chrześcijan istnieje wspólna świadomość, że wojna nie jest opcją, to jest to ważny krok.

Vatican News: W tym tygodniu, po zakończeniu Tygodnia Modlitw, obchodzono również rocznicę Zagłady. Wasza Papieska Rada jest również odpowiedzialna za dialog z judaizmem. Czy jest coś w tym kontekście, co jest bliskie sercu Eminencji?

- Chciałbym powiedzieć dwie rzeczy na ten temat. Po pierwsze, 17 stycznia, przed rozpoczęciem Tygodnia Jedności, przypada Dzień Judaizmu, który przypomina nam, że judaizm jest niejako glebą macierzystą chrześcijaństwa i wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Musimy się nad tym zastanowić, a 27 stycznia jest dniem pamięci o straszliwych wydarzeniach Shoah, Holocaustu. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie antysemityzm staje się coraz bardziej akceptowalny w różnych społeczeństwach, także i przede wszystkim w Niemczech, należy podnieść głos skargi, jak wielokrotnie podkreśla papież Franciszek. Jest absolutnie niemożliwe, aby być chrześcijaninem i jednocześnie antysemitą. Nie możesz być członkiem rodziny, jeśli zabijasz własną matkę.

2022-01-28 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dolnoślązacy na Majdanie

Niedziela wrocławska 1/2014, str. 5

[ TEMATY ]

Ukraina

Ks. Przemysław Pastucha

Od kilkunastu dni, nieprzerwanie trwa demonstracja na kijowskim Majdanie. Sprawa dotyczy podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Dotychczas wszelkie polityczne rozmowy kończyły się fiaskiem i nie wskazywały, aby prezydent Wiktor Janukowycz ugiął się pod społeczną presją i podpisał ten – jak podkreśla wielu politologów – niezwykle ważny dokument dla przyszłości Ukrainy.

W grudniu wraz z ekipą Telewizji Polskiej udałem się w to niezwykłe miejsce. Niezwykłe, ze względu na panującą tam atmosferę. Pomimo chłodnej temperatury, wewnątrz Majdanu było niezwykle gorąco w związku z wydarzeniami minionych dni. Szczególnie tego dnia, kiedy specjalne oddziały milicji BERKUT przy użyciu siły próbowały spacyfikować pokojowych demonstrantów. Do środka Majdanu udało mi się dostać dzięki życzliwości dziennikarzy z TVP. Byłem także w budynku Rady Miejskiej Kijowa zajętym przez – jak sami siebie określają – rewolucjonistów, a więc demonstrantów. To właśnie z tego miejsca całą demonstracją kieruje specjalny sztab. Tam też na noc przychodzą spać wycieńczeni zimnem ludzie. W środku jest także szansa na ciepły posiłek. To właśnie ten budynek próbowała odbić kijowska milicja. Sam Majdan jest odgrodzony od reszty miasta barykadami z desek oraz samochodowych opon. Do środka można się jedynie dostać mając specjalną przepustkę. Na scenie ustawionej w sercu Majdanu co chwilę pojawiali się przedstawiciele ukraińskiej opozycji na czele z liderem partii UDAR – Witalijem Kliczko. Była także wspólna modlitwa prowadzona przez duchownych różnych wyznań. Pośród flag ukraińskich widać było także polskie flagi, a wielu Ukraińców dziękowało z całego serca „swoim polskim przyjaciołom”. Ze sceny usłyszałem także odśpiewane zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, które miały być swoistym podziękowaniem Polakom za ich wsparcie. Na samym Majdanie panowała niezwykle przyjazna atmosfera, śpiewano pieśni i się modlono o „lepsze jutro dla Ukrainy”. W rozmowach z demonstrantami usłyszałem, iż chcą zmierzać w kierunku Europy, ponieważ mają dość zakłamania i korupcji władz. Zmierzając w kierunku pałacu prezydenta Janukowycza natrafiłem na opór milicji, która szczelnym kordonem chroniła tego miejsca już kilka przecznic przed samym pałacem. Widziałem także całe autobusy milicji i BERKUTU zjeżdżające do Kijowa właściwie z całej Ukrainy. Miejmy nadzieję, że ta pokojowa demonstracja nie zamieni się w bratobójczą wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję