Reklama

Kościół

Watykan: dochody Stolicy Apostolskiej wyniosły 769,6 mln euro

W minionym roku dochody Stolicy Apostolskiej oraz związanych z nią instytucji wyniosły 769,6 mln euro, a wydatki 803 mln euro, przy całkowitym deficycie wynoszącym 33,4 mln euro, w porównaniu z 42 mln euro w roku ubiegłym – poinformował prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki, ks. Juan Antonio Guerrero Alves, SJ.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Jak zaznaczył, większość środków jest przeznaczonych na misję apostolską: wspieranie Kościołów lokalnych przeżywających trudności i znajdujących się w specyficznych kontekstach ewangelizacyjnych (21 proc.); przekaz orędzia Stolicy Apostolskiej (16 proc.); utrzymanie jej obecności w świecie (16 proc.); wspieranie kultu i ewangelizacji (16 proc.); promowanie dobroczynności (9 proc.).

Ks. Juan Antonio Guerrero SJ podkreślił, że w 2021 roku zwiększono liczę podmiotów objętych budżetem o 30 instytucji i w sumie jest ich 90. Uwzględniono w nim m.in. szpital pediatryczny Bambino Gesù, wszystkie cztery bazyliki papieskie w Rzymie oraz sanktuaria w Loreto, Pompejach i Padwie. Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki zapowiedział kontynuowanie tego procesu scalania budżetu instytucji Stolicy Apostolskiej. Zapowiedział przedstawienie za kilka miesięcy bilansu końcowego za rok 2021. Zaznaczył, że pozycje budżetowe nadal obciążają skutki pandemii COVID-19.

Odnosząc się do prognoz na rok przyszły ks. Juan Antonio Guerrero SJ wyraził nadzieję na stopniowe ożywienie działalności gospodarczej. W mniejszym stopniu można jednak jego zdaniem oczekiwać zwiększenia darowizn i wpłat. Oczekuje się, że świętopietrze, wraz z innymi funduszami, pozostanie na poziomie roku 2021, kiedy było to 47,3 mln euro, tak jak w 2021 r.

„Sekretariat ds. Gospodarki kontynuuje swoje wysiłki na rzecz poprawy przejrzystości, wydajności i ograniczania kosztów, aby w ten sposób zapewnić zrównoważony budżet Stolicy Apostolskiej i wspieranie misji Ojca Świętego. Chodzi o proces wymagający cierpliwości i skrupulatności, obejmujący także nowe procedury i tryby działania” – czytamy w komunikacie Stolicy Apostolskiej.

2022-01-28 14:27

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: synod o zagrożeniach współczesnej rodziny

[ TEMATY ]

Watykan

Graziako

O zagrożeniach dla rodziny płynących z ideologii geneder, feminizmu, ekonomii, osłabienia więzi – mówili w trakcie trzeciego dnia obrad 7 października w ramach małych grup (circuli minores) uczstnicy Synodu Biskupów, który obraduje w Watykanie na temat: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Podczas dyskusji zgodnie z pierwszą częścią problematyki zawartej w dokumencie roboczym „Instrumentum laboris” koncentrowano się na trudnościach jakie napotyka współczesna rodzina na świecie. Zastanawiano się jak zstąpić słowo „trudności” innym określeniem by już na początku dyskusji nie zaczynać od negatywnego wizerunku ale bardziej wskazać na pozytywne aspekty rodziny. Zwracano uwagę, że gdy mówi się o trudnościach rodziny to uwzględnia się jedynie aspekt socjologiczny i pomija kontekst eklezjalny rodziny, w którym elementem najważniejszym jest wiara. „To stanowi trudność w trudnościach w mówieniu o małżeństwie i rodzinie” – zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję