Reklama

Kościół

Abp Depo: nie dajmy sobie narzucić mitu tzw. neutralności światopoglądowej

Kościół nie narzuca swej wiary, która zawsze jest łaską Boga i zmaganiem o prawdę i wolność człowieka – mówił w środę do parlamentarzystów na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Apelował, aby nie dać sobie narzucić "mitu tzw. neutralności światopoglądowej".

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski, obchodzący w środę 10-lecie sprawowania swojej funkcji, przewodniczył Mszy świętej będącej głównym punktem 33. Pielgrzymki Parlamentarzystów do częstochowskiego sanktuarium. Akt zawierzenia posłów i senatorów Matce Bożej odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podziel się cytatem

"Królowo Polski, wyproś nam, posłom i senatorom, mądrość i odpowiedzialność w podejmowanych decyzjach. Czyń wrażliwymi nasze sumienia, byśmy zawsze mieli na względzie dobro wspólne, czyli dobro ogółu i każdego bez wyjątku człowieka, by wszystko co robimy, stanowiło przejaw poszanowania godności osoby ludzkiej" – mówiła marszałek.

Parlamentarzyści tradycyjnie przybywają na Jasną Górę 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. W tegorocznej pielgrzymce, obok marszałek Elżbiety Witek, uczestniczyli także m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i jej zastępca Stanisław Szwed.

Karol Porwich/Niedziela

W odczytanym przez marszałek Sejmu akcie zawierzenia Matce Bożej, parlamentarzyści prosili o siły do codziennego wypełniania swoich obowiązków.

Podziel się cytatem

"Zawierzamy Bogu naszą pracę zarówno w Sejmie i Senacie, jak i w naszych społecznościach lokalnych, wśród ludzi, którym służymy" – mówiła Elżbieta Witek.

"Z nadzieją składamy w Twoje dłonie los naszej ojczyzny, aby rozwijała się materialnie i duchowo, a także była bezpieczna od wszelkich zagrożeń" – głosi akt zawierzenia.

W słowie na zakończenie mszy marszałek Sejmu powiedziała, że parlamentarzyści przybyli na Jasną Górę podziękować za poprzedni trudny rok, ale też "prosić Matkę Bożą o opiekę i wszelkie łaski, bo ten rok nie będzie łatwiejszy".

"Zawierzyliśmy dziś tobie, Matko Boża, wszystkie nasze troski i pragnienia, nasze trudne sprawy, z ogromną wiarą, że będziesz nas wspierać – po to tutaj przyjechaliśmy. Matka Boska nigdy nas nie zawiodła" – podsumowała marszałek.

W skierowanej do uczestników pielgrzymki homilii abp Wacław Depo apelował m.in. oto, aby nie dać sobie narzucić "mitu tzw. neutralności światopoglądowej".

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo
"Według tego mitu, jak słusznie zauważa ks. prof. Dariusz Kowalczyk z Rzymu, przestrzeń publiczna czy państwowa miałaby być pozbawiona odniesień do wiary religijnej, a zwłaszcza chrześcijaństwa. Ale w ten sposób nie tylko nie buduje się demokratycznego społeczeństwa, ale przede wszystkim społeczeństwa normalnego w odniesieniach moralnych" – powiedział hierarcha.

Podziel się cytatem

"Nie wiadomo bowiem, dlaczego polityk katolik miałby zawieszać swoją wiarę w działalności politycznej, a polityk ateista może na swoim ateizmie się opierać. Wszak ateizm czy też obojętność religijna wcale nie są bardziej demokratyczne niż wiara chrześcijańska" – ocenił metropolita częstochowski.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup przytoczył skierowane do polskich biskupów słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który wskazał, że "Kościół nie utożsamia się z żadną partią, wspólnotą polityczną ani system politycznym. Natomiast przypomina zawsze, aby świeccy zaangażowani w życiu publicznym dawali odważne i czytelne świadectwo wartościom chrześcijańskim".

"Troszczcie się o podtrzymywanie w stałej gotowości wrażliwości na prawdę, aby na tej drodze pobudzać do dostrzeżenia pożytecznych świateł, które wnosiły w toku dziejów wiary chrześcijańskiej" – mówił abp Depo, oceniając, że swoją kolejną pielgrzymką na Jasną Górę parlamentarzyści potwierdzają, że "Kościół nie narzuca swej wiary, która zawsze jest łaską Boga i zmaganiem o prawdę i wolność człowieka".

"Dlatego Kościół broni wizji człowieka jako istoty rozumnej, wolnej i miłującej, pochodzącej od Boga jako źródła życia. Ta wizja ma mocne podstawy filozoficzne, antropologiczne i przyrodnicze w kanonach naukowych. Wiara jest komplementarna z rozumem i dlatego sprzeciw wobec zabijania ludzkich embrionów nie tyle jest kwestią wiary – choć wiara wzmacnia taką postawę – ile wynikiem racjonalnego przekonania, że embrion to życie ludzie, którego nikt nie ma prawa niszczyć" – mówił arcybiskup.

"To nie jest narzucanie niewierzącym poglądów wynikających z wiary, ale interpretacja chroniąca wartości zakorzenione w naturze istoty ludzkiej" – podkreślił hierarcha. W tym kontekście przytoczył dokument zespołu ds. bioetycznych episkopatu Polski z 28 stycznia br., w którym zespół wyraził "wyraźny sprzeciw wobec eksperymentów naukowych nad ludzko-zwierzęcymi organizmami, tzw. hybrydami".

Metropolita przytoczył także słowa św. Jana Pawła II z książki "Pamięć i tożsamość", zwracające uwagę, że "jednym z ważnych zadań wynikających z procesu integracji europejskiej jest odważna troska o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków".

Reklama

"W tej dziedzinie budzi obawy pewna bierność, jaką można dostrzec w zachowaniu wierzących obywateli. Odnosi się wrażenie, że niegdyś było bardziej żywe ich przekonanie o prawach w dziedzinie religii. Dzisiaj to wszystko wydaje się w jakiś sposób osłabione, a nawet zahamowane – może także z powodu niewystarczającego przygotowania elit politycznych" – powiedział abp Depo, cytując myśl polskiego papieża sprzed ponad 25 lat.

Metropolita częstochowski nawiązał również do papieskiej encykliki "Wiara i rozum", gdzie Jan Paweł II pisał m.in. że "prawda i wolność albo istnieją razem albo też razem marnie giną".

Karol Porwich/Niedziela

"Gdy ludziom nie przekazuje się wiarygodnej prawdy, wówczas otwiera się drogę do libertynizmu i indywidualizmu, które wszędzie czy później uniemożliwiają zagwarantowanie dobra i niepowtarzalności każdej osoby i społeczeństwa" – cytował papieża arcybiskup, prosząc Matkę Bożę o "dary i światło Ducha Świętego na drogach naszego życia i naszej służby Bogu i ojczyźnie".

Przed mszą marszałek Elżbieta Witek m.in. złożyła kwiaty i modliła się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Parlamentarzyści oddali też hołd Janowi Pawłowi II, modląc się przy jego pomniku na Jasnej Górze.(PAP)

2022-02-02 13:11

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicka solidarność jest nam zadana

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – 24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i ludzi mediów. Jest to okazja, by zwrócić się z modlitwą do świętego patrona wykonywanej przez wielu z nas pracy...

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję