Reklama

Świat

Chorzy na trąd apelują do papieża

[ TEMATY ]

apel

chorzy

Franciszek

Kazimierz Szałata

Przed przypadającym 26 stycznia Światowym Dniem Trędowatych przedstawiciele osób dotkniętych tą chorobą zaapelowali do papieża Franciszka o to, by Kościół katolicki pomógł im zwalczać dyskryminację trędowatych, motywowaną ich chorobą.

Jeszcze w grudniu ub.r. wysłali oni list do papieża, który nazwał trądem karierowiczostwo w Kościele i stwierdził, że „dwór jest trądem papiestwa”. Yohei Sasakawa, ambasador dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia ds. eliminacji trądu oraz przedstawiciele organizacji skupiających ludzi dotkniętych tą chorobą z Brazylii, Etiopii, Ghany, Indii, Indonezji, Japonii, Kolumbii, Korei Południowej i USA wskazali, że używanie przez papieża nazwy „trąd” jako metafory czegoś negatywnego lub skorumpowanego przyczynia się do „utrwalenia stereotypów” związanych z tą chorobą.

Co roku na świecie na trąd, znany też jako choroba Hansena, choruje 230 tys. kolejnych osób. Choć jest to choroba uleczalna, to ludzie nią dotknięci bywają nadal dyskryminowani i marginalizowana w wielu częściach świata. W 2010 r. ONZ przyjęła rezolucję ws. eliminacji dyskryminacji osób chorych na trąd i ich rodzin. Dołączone do niej Zasady i Wskazówki wzywają do nieużywania poniżającej terminologii, przedstawiania trędowatych w sposób godny i wskazują na rolę, jaką mogą odegrać w tym dziele przywódcy religijni przez swe nauczanie.

Sygnatariusze grudniowego listu oczekują od papieża, że w związku ze Światowym Dniem Trędowatych Kościół katolicki wezwie do położenia kresu stygmatyzacji i dyskryminacji osób dotkniętych tą chorobą, w tym także używania dyskryminującego ich języka. - Wszyscy jesteśmy gotowi połączyć siły z Waszą Świątobliwością w walce z etykietkami, które utrwalają piętno [ciążące na trędowatych - KAI] - napisali do Franciszka przedstawiciele trędowatych.

2014-01-24 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież zaprasza chłopców i dziewczęta na Jubileusz Miłosierdzia

[ TEMATY ]

orędzie

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Na planowane w dniach 23-25 kwietnia uroczystości Jubileuszu Miłosierdzia zaprosił Papież Franciszek chłopców i dziewczęta. W Watykanie opublikowano przygotowane z tej okazji specjalne orędzie Ojca Świętego.

Oto tekst tego dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym

2023-01-30 12:21

[ TEMATY ]

synod

Episkopat News

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele.

Obaj kardynałowie przypominają o odpowiedzialności Pasterzy, „widzialnego źródła i fundamentu jedności świętego Ludu Bożego”(LG 23), w odniesieniu do procesu synodalnego. Zaznaczają, że „nie ma sprawowania synodalności kościelnej bez sprawowania kolegialności biskupiej”, a obydwa te wymiary życia Kościoła nie są w opozycji, lecz jeden nie może istnieć bez drugiego. Pragnąc uniknąć wszelkich nieporozumień, list mocno powtarza główny temat - temat synodalności - wybrany przez papieża Franciszka dla prac synodalnego zgromadzenia biskupów w październiku bieżącego roku. „Są bowiem są tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski zgromadzenia synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi agendę, z zamiarem kierowania dyskusją i określenia jej wyniku. Jednak temat, który Papież wyznaczył XVI Zwyczajnemu Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów, jest jasny: «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja». Jest to zatem jedyny temat, do którego zgłębienia jesteśmy wezwani na każdym z etapów w ramach tego procesu. Oczekiwania wobec Synodu 2021-2024 są liczne i różnorodne, ale zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele” – stwierdzają kardynałowie Grech i Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję