Reklama

Polska

Światowy Dzień Chorego w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny 30. Światowy Dzień Chorego obchodzony w licheńskim hospicjum, był okazją do pochylenia się nad ludźmi chorymi, którzy u kresu swej ziemskiej drogi jeszcze przez chwilę chcą oddychać pełną piersią i cieszyć się każdą chwilą, jaka im pozostała.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Chorego

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

W kaplicy hospicyjnej w samo południe sprawowano uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. Przy ołtarzu Pańskim modlił się także ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

W słowie skierowanym do pacjentów oraz personelu hospicyjnego, ks. Binda podkreślił, że w historii zbawienia każdy człowiek jest zaproszony, aby iść drogą Maryi. – „Tylko Maryja poczęła się bez grzechu. Ale zamysł Boży sprawił, że dokonało się przejście, pascha. Niepokalane Poczęcie Maryi było już zapowiedzią tego, że Chrystus pokona śmierć i szatana. A przed nami jeszcze wieczysta pascha. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego po to, aby doświadczyć obecności Jezusa Chrystusa – Jego siły i miłosierdzia” – powiedział marianin.

Mówiąc o fizycznym wymiarze święta, ksiądz przełożony zaznaczył, że ludzie często potrzebują pomocy drugiej osoby, obecności, dobrego słowa, życzliwości swojego współbrata. Tak właśnie dzieje się w licheńskim hospicjum, którego personel stara się pomóc pacjentom przeżyć dany im czas w spokoju, ciszy i przyjaznej atmosferze. – „Ważna jest ta posługa, to bycie dla kogoś, dla drugiego człowieka. To jest bogactwo, którego tutaj, w hospicjum, doświadczamy w sposób namacalny” – mówił.

- „Maryja obejmuje nas swoją opieką. Sanktuarium jest zawsze tam, gdzie jest Matka Boża. Tak właśnie jest w Licheniu, gdzie na terenie tutejszego sanktuarium znajduje się hospicjum. Wielu przychodzi tu, aby szukać pomocy, jak u matki” – dodał.

Kapłan życzył uczestniczącym we wspólnej modlitwie, aby doświadczenie spotkania podczas Eucharystii było siłą, a świętowanie pomogło w dalszej ziemskiej pielgrzymce, gdyż „Eucharystia to pokarm w drodze do wieczności”.

Po zakończonej Mszy Świętej kapłani udali się do sal pacjentów z Najświętszym Sakramentem, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy.

Reklama

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest każdego roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Jest on szczególną okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad osobami chorymi, zarówno na ciele, jak i duszy.

W Licheniu 11 lutego zostały odprawione trzy Msze Święte, w trakcie których w sposób szczególny polecane były osoby chore i cierpiące: o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Doroty, o godz. 12.00 w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz także o godz. 12.00 w hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna.

2022-02-11 16:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Dzień modlitw rodziców o nawrócenie dziecka

[ TEMATY ]

nawrócenie

Licheń

Karol Porwich/Niedziela

– Ziarno wiary, otrzymaliśmy w sakramencie chrztu św., pozostaje w nas i zawsze ma szansę na nowo zaowocować – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, podczas Mszy św. w Dzień modlitw rodziców o nawrócenie dziecka.

Uczestnicy południowej Eucharystii modlili się przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski i Patronki szczęścia rodzinnego. Ksiądz kustosz przyznał, że rodzice, których dzieci odchodzą od Boga, bardzo cierpią. Ważne jednak, żeby nie obwiniali siebie. Wyszczególnił trzy postawy wobec dziecka, które odchodzi od Kościoła: otoczenie go miłością, modlitwą i dawanie przykładu, że służba Panu Bogu jest źródłem szczęścia.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję