Reklama

Polska

Łomża: Ceremonia Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba

12 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym im. Papieża Jana Pawła II w Łomży odbyła się Ceremonia Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba. W wydarzeniu uczestniczył ordynariusz łomżyński, bp Janusz Stepnowski, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej poprzedzającej Ceremonię.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Grzegorz Jęczmyk/Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

W sobotę 12 lutego Rada Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce zorganizowała Ceremonię Stopnia Patriotycznego, w ramach której ponad 70 członków wspólnoty z całego kraju zostało awansowanych do najwyższej rangi tej organizacji, czyli tzw. Stopnia Patriotycznego. Na rozpoczęcie o 10:00 uroczystą mszę świętą sprawował bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, który sam również jest Rycerzem Kolumba Stopnia Patriotycznego. Następnie zaś o 11:30 miała miejsce sama Ceremonia.

„Zaszczyt przyjęcia Stopnia Patriotycznego przysługuje tym Rycerzom Kolumba, którzy swoją postawą, zaangażowaniem i świadectwem inspirują innych do działania” – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, który sam również uczestniczył w Ceremonii.

„Nadanie tego Stopnia ma również uzmysłowić Rycerzom, aby w swoim życiu kierowali się zasadą Patriotyzmu, która jest jednym z czterech filarów działalności Rycerzy Kolumba na całym świecie” – dodał.

„Ten stopień oznacza (…) zaangażowanie, motywację, pracę i wytężony wysiłek. Jest to stopień, który zaprasza do jeszcze większego zaangażowania się w życie społeczne, ale również zaangażowania się w życie Rycerzy Kolumba. Zarówno w modlitwę, jak i w czyn” – powiedział bp. Janusz Stepnowski witając zgromadzonych na uroczystości Rycerzy, zwracając w ten sposób uwagę na znaczenie Stopnia Patriotycznego w formacji rycerskiej.

„Rycerze Kolumba w tych dzisiejszych czasach – a szczególnie w krajach najbardziej zlaicyzowanych jak Kanada czy inne kraje w Europie – mają być solą ziemi, świadczyć swoim życiem i życiem swojej rodziny, że chcą służyć Jedynemu Bogu. Nie bożkom, które człowiek stwarza na swoje podobieństwo, ale jedynego Bogu, i przez tego Jedynego Boga interpretować własne życie, własne działanie i własne zaangażowanie” – podkreślił ordynariusz łomżyński w skierowanej do zgromadzonych homilii.

Reklama

„Drodzy Bracia, drodzy Rycerze, wypełniajcie Wasze życie modlitwą, ale też wypełniajcie je świadectwem i czynem” – zakończył hierarcha.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą niemal 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-02-12 13:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Rycerze Kolumba dziękowali za beatyfikację ks. Michaela McGivney`a

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Karol Porwich/Niedziela

Dziękczynienie za beatyfikację założyciela Rycerzy Kolumba największego obecnie stowarzyszenia katolickich mężczyzn na świecie odbyło się dziś na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce abp Wacław Depo.

Wskazując w homilii na cud za przyczyną nowego błogosławionego, którym było uzdrowienie dziecka w łonie matki, abp Depo podkreślił, że to znamienny znak od Boga, a ks. Michael McGivney jest patronem na dzisiejsze czasy, w których na całym świecie trwa batalia o życie nienarodzonych. Rycerze Kolumba występują w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję