Reklama

Kościół

Watykan: papież zmienił strukturę wewnętrzną Kongregacji Nauki Wiary

Ojciec Święty postanowił, że począwszy od dnia dzisiejszego Kongregacja Nauki Wiary będzie składała się z dwóch sekcji: doktrynalnej i dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, wspomagającego prefekta w specyficznej dziedzinie swoich kompetencji, przy współpracy podsekretarza i odpowiednich kierowników urzędów – czytamy w opublikowanym dziś Liście Apostolskim – Motu proprio Fidem servare.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież wyjaśnia, że Sekcja Doktrynalna, za pośrednictwem Biura Doktrynalnego zajmuje się sprawami związanymi z promowaniem i ochroną nauki wiary i moralności. Krzewić też ma podejmowanie studiów mających na celu pogłębienie zrozumienia i przekazu wiary w służbie ewangelizacji, aby jej światło było kryterium rozumienia sensu życia, zwłaszcza w obliczu pytań stawianych przez postęp nauk i rozwój społeczeństwa.

W zakresie wiary i moralności Sekcja zatroszczy się o zbadanie dokumentów, które mają być opublikowane przez inne dykasterie Kurii Rzymskiej, jak również pism i opinii, które wydają się problematyczne dla poprawnej wiary, zachęcając do dialogu z ich autorami i proponując odpowiednie środki zaradcze, zgodnie z normami Agendi ratio in doctrinarum examine.

Sekcji Ojciec Święty powierza też tej sekcji zadanie zbadania kwestii związanych z Ordynariatami personalnymi, ustanowionymi przez Konstytucję Apostolską Anglicanorum Coetibus.

Reklama

Do Sekcji Doktrynalnej należy Biuro Małżeńskie, które zostało powołane do badania, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, spraw dotyczących „privilegium fidei” (czyli rozwiązania małżeństwa osób nieochrzczonych dla dobra wiary strony, która przyjęła chrzest - tzw. przywilej pawłowy).

Natomiast Sekcja Dyscyplinarna, poprzez Biuro Dyscyplinarne, zajmuje się przestępstwami zastrzeżonymi tej Kongregacji i rozpatrywanymi przez nią dzięki jurysdykcji ustanowionego tam Najwyższego Trybunału Apostolskiego. Jej zadaniem jest przygotowanie i opracowanie procedur przewidzianych przez normy kanoniczne, aby Kongregacja w różnych swoich instancjach (Prefekt, Sekretarz, Promotor Sprawiedliwości, Kongres, Sesja Zwyczajna, Kolegium do rozpatrywania odwołań w sprawach delicta graviora) mogła promować prawidłowy wymiar sprawiedliwości.

W tym celu, Sekcja promuje odpowiednie inicjatywy formacyjne proponowane przez Kongregację ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu zrozumieniu i zastosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej sfery kompetencji.

Ojciec Święty przypomina w swoim dokumencie, że Kongregacja Nauki Wiary posiada Archiwum bieżące do przechowywania i konsultowania dokumentów, które zarządza również Archiwum Historycznym dawnych Kongregacji Świętego Oficjum i Indeksu.

2022-02-14 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bank watykański” na plusie

[ TEMATY ]

Watykan

Bank Watykański

BOŻENA SZTAJNER

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), zwany potocznie bankiem watykańskim, zanotował w 2014 r. znaczący wzrost zysku netto z 2,9 do 69,3 mln euro. Związane to jest głównie z lepszym zarządzaniem portfelem finansowym i zmniejszeniem wydatków nadzwyczajnych - poinformowano w komunikacie tej instytucji.

Kierowany od 2014 r. przez Francuza, Jeana-Baptiste’a de Franssu, IOR zamierza wpłacić do budżetu Stolicy Apostolskiej 55 mln euro, zachowując pozostałe 14,3 mln jako własną rezerwę.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję