Reklama

Europa

Ukraina: Caritas Europa ostrzega przed katastrofą humanitarną

Caritas Europa z naciskiem wezwała do wzmożonych wysiłków dyplomatyczne w celu pokojowego rozwiązania konfliktu wokół Ukrainy. „Apelujemy do wszystkich stron o otwarcie okien dialogu politycznego, aby uniknąć katastrofy humanitarnej” – oświadczył 16 lutego przewodniczący europejskiego oddziału tej międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej ks. Michael Landau. Ostrzegł, że w razie wybuchu wojny na Ukrainie może dojść do katastrofy humanitarnej o zasięgu, wykraczającym daleko poza ten kraj.

[ TEMATY ]

Ukraina

©orestligetka – stock.adobe.com

W wyniku soboru zjednoczeniowego, który obradował 15 grudnia 2018 r. w Kijowie, powołano Kościół Prawosławny Ukrainy

W wyniku soboru zjednoczeniowego, który obradował 15 grudnia 2018 r. w Kijowie, powołano Kościół Prawosławny Ukrainy

„Należy pamiętać o cierpieniach ludzi i o tym, że w centrum uwagi politycznej musi się znaleźć bezpieczeństwo i ochrona dzieci, kobiet i mężczyzn” – przypomniał austriacki kapłan, który na czele Caritas Europa stoi od niemal dwóch lat.

W wydanym w Brukseli oświadczeniu organizacja podkreśliła potrzebę „dialogu politycznego między wszystkimi stronami, aby zmniejszyć napięcie i zapobiec działaniom zbrojnym”. Gdyby to się nie udało, miliony Ukraińców musiałyby uciekać z domów i szukać schronienia w kraju lub za granicą. „Byłaby to katastrofa humanitarna na skalę, jakiej nie widziano w Europie od dziesięcioleci” – ostrzegła katolicka organizacja pomocowa.

Przypomniano, że w następstwie trwającego od ośmiu lat konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie tamte ziemie musiało już opuścić ponad 1,5 mln ludzi. Pracownicy Caritas szacują, że obecnie ok. 2,9 mln osób na Wschodzie kraju jest skazanych na pomoc humanitarną. Brakuje tam m.in. wody pitnej, opieki lekarskiej i artykułów spożywczych. Ewentualny wzrost wrogości spowoduje natychmiast, że znacznie zwiększy się też potrzeba pomocy dla tej ludności.

Ks. Landau, który stoi również na czele Caritas Austrii, w minionych latach wielokrotnie mówił o projektach pomocowych tej organizacji dla mieszkańców wschodniej Ukrainy. Od wielu lat otrzymują oni wsparcie humanitarne od Caritas Austrii. Projekty pomocy obejmują cały kraj, m.in. wzdłuż liczącej 420 km linii kontaktowej ze Wschodem. Chodzi głównie o zaopatrzenie ludności w produkty spożywcze, czystą wodę oraz artykuły pierwszej potrzeby. Pomoc obejmuje też wsparcie psychologiczne i socjalne, opiekę domową nad chorymi w trudno dostępnych regionach oraz opiekę nad dziećmi w ośrodkach dziennego pobytu.

2022-02-16 20:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List z Kijowa: ludzkie oblicze wojny

[ TEMATY ]

Ukraina

Kijów

Bożena Sztajner/Niedziela

Na wojnę odbijającą się w postawach różnych osób zwraca uwagę w swoim kolejnym liście z Kijowa przełożony tamtejszych dominikanów, o. Jarosław Krawiec.

Minęło kilka dni od mojego ostatniego listu. Ta przerwa nie była spowodowana bynajmniej tragicznymi wydarzeniami. Wręcz przeciwnie. Udało mi się wreszcie pojechać do Fastowa. Stęskniłem się już za moimi braćmi Miszą, Janem, Pawłem i Igorem, siostrami dominikankami Damianą, Moniką, Augustyną i Galą oraz niezwykłymi wolontariuszami tworzącymi Dom św. Marcina by wspomnieć choćby o Wirze, Katii i Zosi. Rozmowy telefoniczne nie zastąpią nigdy osobistego spotkania. Droga do Fastowa, oddalonego od nas o 80 km. była spokojna. Gdyby nie kontrole i wielokrotne sprawdzanie dokumentów oraz różne przeszkody na drogach zbudowane dla obrony miasta, to można by powiedzieć, że śladów wojny nie widać. Oczywiście ona jest i to całkiem niedaleko od Kijowa i Fastowa. Bardzo brutalna i potworna. W nocy w Fastowie słychać było z oddali wybuchy. Najwyraźniej spałem jednak mocno, bo dopiero rano dowiedziałem się od o. Miszy, że był jakiś alarm i wyły syreny. Potwierdza się przysłowie: „Im mniej wiesz, tym spokojniej śpisz”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję