Reklama

Kościół

Watykan chce poszukiwać i zachować dziedzictwo wspólnot zakonnych

Papieska Rada ds. Kultury i Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego chcą promować poszukiwanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego wspólnot zakonnych. „Instytuty, zakony i stowarzyszenia życia apostolskiego są strażnikami bardzo ważnej części dziedzictwa Kościoła i ludzkości" - potwierdził na spotkaniu z mediami w Watykanie prefekt Kongregacji kard. Joao Braz de Aviz. Na to dziedzictwo składają się archiwa, książki, dzieła artystyczne i liturgiczne oraz budynki.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„Zwłaszcza w obliczu starzenia się zgromadzeń zakonnych i braku nowej krwi, chodzi z jednej strony o dbałość o dziedzictwo, ale także o zarządzanie lub zrównoważone wykorzystanie nieużywanych budynków” - wyjaśnia kard. Braz de Aviz. Dlatego Rada i Kongregacja chcą połączyć siły, aby osiągnąć postęp w katalogowaniu i dokumentacji fotograficznej dóbr kultury.

Jedną z trudności, według kard. Braz de Aviza, jest koordynacja działań. W przeciwieństwie do Kościołów lokalnych, poszczególne instytuty i klasztory mają większą autonomię. Dlatego też w dniach 4 i 5 maja odbędzie się międzynarodowy kongres pod tytułem: "Charyzmat i kreatywność. Katalogowanie, zarządzanie i innowacyjne projekty dla dziedzictwa kulturowego wspólnot życia konsekrowanego".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi, podkreślił, że inicjatyw nie brakuje, ale często są one odosobnione i znane tylko wąskiemu gronu. Kardynał odniósł się także do struktury wiekowej wspólnot zakonnych. Celem konferencji będzie również przekształcenie "ciężaru konserwacji w okazję do odnowy". „W tym kontekście katalogowanie jest podstawowym i nieodzownym środkiem służącym poznaniu, kwantyfikacji, ochronie i zachowaniu dóbr kultury w ich złożoności" – powiedział kard. Ravasi.

2022-02-17 15:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 15 maja kanonizacja dziesięciorga błogosławionych

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

15 maja papież Franciszek dokona w Rzymie kanonizacji Tytusa Brandsmy (1881-1942), męczennika z Dachau, pioniera prasy katolickiej, Marii od Jezusa (1852-1923) i siostry Marii Rivier (1768-1838). Tej trójce będzie towarzyszył Karol de Foucauld i sześcioro innych błogosławionych, których kanonizacja była już zaplanowana na 15 maja. Decyzję tę podjął dzisiaj Ojciec Święty po wysłuchaniu opinii kardynałów zgromadzonych na Zwyczajnym Konsystorzu Publicznemu dla kanonizacji trojga błogosławionych.

Anno Sjoerd Brandsma urodził się w 1881 r. w chłopskiej rodzinie we Fryzji. Spośród sześciorga dzieci w tej rodzinie pięcioro wstąpiło do zakonów. Anno Sjoerd wstąpił do zakonu karmelitów i przybrał imię Tytus. Po studiach oraz święceniach kapłańskich łączył pracę duchową i naukową oraz publicystyczną.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję