Reklama

Kościół

Watykan chce poszukiwać i zachować dziedzictwo wspólnot zakonnych

Papieska Rada ds. Kultury i Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego chcą promować poszukiwanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego wspólnot zakonnych. „Instytuty, zakony i stowarzyszenia życia apostolskiego są strażnikami bardzo ważnej części dziedzictwa Kościoła i ludzkości" - potwierdził na spotkaniu z mediami w Watykanie prefekt Kongregacji kard. Joao Braz de Aviz. Na to dziedzictwo składają się archiwa, książki, dzieła artystyczne i liturgiczne oraz budynki.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„Zwłaszcza w obliczu starzenia się zgromadzeń zakonnych i braku nowej krwi, chodzi z jednej strony o dbałość o dziedzictwo, ale także o zarządzanie lub zrównoważone wykorzystanie nieużywanych budynków” - wyjaśnia kard. Braz de Aviz. Dlatego Rada i Kongregacja chcą połączyć siły, aby osiągnąć postęp w katalogowaniu i dokumentacji fotograficznej dóbr kultury.

Jedną z trudności, według kard. Braz de Aviza, jest koordynacja działań. W przeciwieństwie do Kościołów lokalnych, poszczególne instytuty i klasztory mają większą autonomię. Dlatego też w dniach 4 i 5 maja odbędzie się międzynarodowy kongres pod tytułem: "Charyzmat i kreatywność. Katalogowanie, zarządzanie i innowacyjne projekty dla dziedzictwa kulturowego wspólnot życia konsekrowanego".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi, podkreślił, że inicjatyw nie brakuje, ale często są one odosobnione i znane tylko wąskiemu gronu. Kardynał odniósł się także do struktury wiekowej wspólnot zakonnych. Celem konferencji będzie również przekształcenie "ciężaru konserwacji w okazję do odnowy". „W tym kontekście katalogowanie jest podstawowym i nieodzownym środkiem służącym poznaniu, kwantyfikacji, ochronie i zachowaniu dóbr kultury w ich złożoności" – powiedział kard. Ravasi.

2022-02-17 15:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: prawie 4 mln uczestników spotkań z papieżem w mijającym roku

[ TEMATY ]

Watykan

Mazur/episkopat.pl

W roku 2016 w różnych spotkaniach z Franciszkiem w Watykanie wzięło udział 3 952 140 osób – podała Prefektura Domu Papieskiego, odpowiedzialna za umożliwienie wiernym uczestnictwa w wydarzeniach z Ojcem Świętym. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem pod koniec roku ogłosiła ona dane dotyczące obecności pielgrzymów z całego świata w środowych audiencjach ogólnych, mszach i nabożeństwach pod przewodnictwem papieża oraz w niedzielnych spotkaniach na modlitwie Anioł Pański i Regina Caeli na Placu św. Piotra.

Przedstawiając te dane 29 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przypomniało, że są to liczby przybliżone, uzyskane na podstawie próśb o udział w spotkaniach przygotowywanych przez Prefekturę i wydanych przez nią biletów wstępnych oraz na podstawie szacunkowych ocen udziału w spotkaniach niedzielnych. Najwyższe liczby dotyczą marca i uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz września, gdy odbywała się kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję