Reklama

Europa

Abp Szewczuk do ambasadorów państw UE: Ukraina potrzebuje solidarności

Ukraina potrzebuje solidarności wspólnoty międzynarodowej – mówił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk do ambasadorów państw Unii Europejskiej akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że Ukrainie zagraża nie tylko „eskalacja militarna” ze strony Rosji, ale także kampania dezinformacji.

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Ukraina

Abp Szewczuk

BP KEP

Abp Szewczuk

Abp Szewczuk

Spotkanie odbyło się 16 lutego online, choć początkowo planowane było w Rzymie, jednak hierarcha pozostał w Kijowie w związku z informacjami o możliwym rozpoczęciu tego dnia ofensywy wojsk rosyjskich.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki zaznaczył, że eskalacja działań Rosji nie dziwi narodu ukraińskiego, który od ośmiu lat doświadcza wojny na wschodzie kraju, zaś od sześciu lat musi przyjmować i integrować około 2 mln uchodźców ze wschodniej Ukrainy i Krymu.

Zwrócił uwagę, że oprócz zagrożenia militarnego, Ukraina znajduje się „pod wielką presją dezinformacji”, a także w zagrożeniu gospodarczym. Dochodzi do tego zagrożenie polityczne po tym, jak rosyjska Duma Państwowa chce uznania tzw. republik donbaskiej i Ługańskiej.

Reklama

Jednym z owoców dezinformacji jest przekonanie, że na Ukrainie trwa konflikt międzyreligijny, co abp Szewczuk zdecydowanie zdementował. Dodał, że organizacje religijne cieszą się największą wiarygodnością wśród instytucji społecznych na Ukrainie, zaś modlitwa przedstawicieli wszystkich wspólnot religijnych w Dniu Jedności Narodowej 16 lutego miała wielkie znaczenie. Wskazał na wiele konkretnych inicjatyw Kościołów na rzecz mieszkańców, mających na celu „konsolidację jedności społeczeństwa”.

Hierarcha oświadczył, że Kościół greckokatolicki postanowił trwać z narodem, uznając to za swoją najważniejszą misję i prosi wspólnotę międzynarodową o to, by nie zapominała o Ukrainie. – Ukraina potrzebuje solidarności. Ważny jest każdy dar. Potrzebujemy solidarności wspólnoty międzynarodowej – powtórzył abp Szewczuk. Przypomniał o telefonie z wyrazami solidarności od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina z 14 lutego i o dniu modlitwy o pokój na Ukrainie, ogłoszonym przez papieża Franciszka na 26 stycznia. Przywołał też niedawne wypowiedzi Konferencji Episkopatu Polski, Włoskiej Konferencji Biskupiej i innych instytucji kościelnych Europy na temat Ukrainy.

Odniósł się także do ewentualnej podróży papieża na Ukrainę. Poinformował, że nie tylko prezydent i biskupi katoliccy wysłali zaproszenia dla Franciszka, ale także protestanci pisali listy w tej sprawie i dodał, że istnieje „gotowość przyjęcia papieża ze strony chrześcijan i niechrześcijan”.

2022-02-17 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: wśród spalonych domów, miast i wsi, zmartwychwstał Chrystus!

[ TEMATY ]

zmartwychwstanie

Abp Szewczuk

wojna na Ukrainie

Karol Porwich/Niedziela

„Nad doliną łez, jaką jest obecnie nasza ojczyzna, wśród spalonych domów, miast i wsi, zmartwychwstał Chrystus!” – mówi abp Światosław Szewczuk. „Z jednej strony przeżywamy paschalną radość, a z drugiej widzimy jak nasz wróg, nawet w te świąteczne dni, ani na chwilę nie przestaje mordować niewinnych” – zaznaczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swoim przesłaniu w 61. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Arcybiskup wiekszy kijowsko-halicki podkreślił jednak, że Ukraina wciąż się trzyma i walczy, nie poddaje się. Sił dodaje jej przeżywanie Świąt Wielkanocnych, które są znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, prawdy na kłamstwem i dobra nad złem. Abp Szewczuk zaapelował o modlitwę w intencji walczących miast i ich obrońców, szczególnie w intencji intensywnie bombardowanego tej nocy regionu połtawskiego oraz Charkowa.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję