Reklama

Polska

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast (8 marca) odbędzie się już po raz piętnasty

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast (8 marca) odbędzie się na Jasnej Górze już po raz piętnasty. Jego celem jest zawierzenie kobiet Maryi Królowej Polski oraz ukazanie piękna kobiecego powołania i roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne spotkanie wpisze się w trwające w Sanktuarium dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i będzie okazją do przypomnienia jego jasnogórskiego nauczania o kobiecie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Święto kobiet

Karol Porwich/Niedziela

Na program spotkania złożą się: Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy (godz. 17.30), prelekcja Beaty Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zatytułowana „Jasnogórski głos bł. Prymasa Wyszyńskiego” (Sala Papieska, godz. 18.30). O tym, że „Z Nią - Maryją - wszystko jest możliwe”, śpiewając, przekonywać będzie paulin o. Piotr Stanikowski, który wykona utwory ze swojej płyty. Wieczór zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

- Jasnogórskie Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast to przede wszystkim okazja do wdzięczności za dar bycia kobietą i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego oczywiście wzorem jest Maryja - podkreśla Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana”, pomysłodawczyni spotkań.

Jak przypomina Beata Mackiewicz, kardynał Wyszyński nie tylko troszczył się o powołanie i rozwój duszpasterstwa kobiet, ale sam wielokrotnie kierował do nich swoje przesłanie.

Duszpasterstwo kobiet w Polsce powstało po II wojnie światowej głównie jako owoc Wielkiej Nowenny i Ślubów Narodu, w których zostało złożone przyrzeczenie Matce Bożej strzeżenia m.in. godności kobiety i każdego ludzkiego życia. - Pierwsza duża pielgrzymka kobiet na Jasną Górę była już w 1957 r. Kiedy Prymas wyszedł z więzienia, to zaraz pomyślał, żeby tę grupę społeczną zaprosić na Jasną Górę, a kiedy kobiety przybyły, wówczas przedstawił im program Jasnogórskich Ślubów Narodu i powiedział, że jest to program, który szczególnie muszą podjąć kobiety, a Jasnogórskie Śluby Narodu to życie Ewangelią - wyjaśnia Mackiewicz. Podkreśliła, że w nauczaniu duszpasterskim bł. kard. Wyszyńskiego mocno zaznaczała się troska o życie, stąd wynikało jego zaangażowanie o formację kobiet.

W swoim wystąpieniu przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomni szczególnie jego „jasnogórski głos do kobiet i o kobietach”.

Reklama

Do sprawowania Mszy św. w intencji kobiet używany jest specjalnie wyjęty na tę okazję z jasnogórskiego skarbca, kielich mszalny nazwany „Kielichem Życia i Przemiany”. 3 maja 1982 r. delegacje Polek złożyły go Jasnogórskiej Pani jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad polskim Narodem i z prośbą o przemianę naszego życia.

Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast są oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2022-02-18 17:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nachylenie łaski

– Niezależnie od upływającego czasu powinna nas przenikać świadomość, że Bóg długo pochylał się nad nami, pochylał się nad naszymi narodzinami nachyleniem łaski, zanurzenia w tajemnicy chrztu wielobarwną tęczą rozpiętą między niebem a ziemią, abyśmy uwierzyli, że Bogu jesteśmy potrzebni, aby ludzie uwierzyli, by nikt nie zginął – mówił abp Wacław Depo na Jasnej Górze 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, do kanoników Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa w Częstochowie.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to jednoczenie święto patronalne kapituły archikatedralnej, która zjednoczyła się na modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Depo. Modlitwą objęto także zmarłych kanoników, w tym ks. prał. Stanisława Iłczyka.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję