Reklama

Polska

Dyrektor Caritas Polska: pomagamy Ukrainie na miejscu i przygotowujemy się na przyjęcie uchodźców

Pomoc dla Ukrainy w związku z atakiem Rosji na ten kraj jest celem wizyty jaką we Lwowie składa dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. W rozmowie z KAI przekazał on też, że diecezjalne Caritas w naszym kraju przygotowują się na ewentualność pomocy uchodźcom z Ukrainy. W tej chwili gotowych jest kilka tysięcy miejsc noclegowych, głównie na Podkarpaciu.

[ TEMATY ]

Caritas

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy wypowiedź dyrektora Caritas Polska:

Właśnie w tej chwili wraz z moim zastępcą, dyr. Jarosławem Bittelem odpowiedzialnym za obszar zagraniczny przebywam we Lwowie. Jesteśmy w stałym kontakcie z Caritas Ukraina i Caritas-Spes czyli Caritas Kościoła grekokatolickiego oraz rzymskokatolickiego. Dziś ogłosiliśmy akcję „Pomoc dla Ukrainy” apelując o zbiórkę pieniędzy. Uruchomiliśmy specjalny charytatywny SMS. Można je wysyłać pod numer 72052 z dopiskiem „Ukraina”. Już teraz przekazaliśmy na doraźną pomoc 100 tys. zł, po 50 tys. zł dla obydwu Caritas działających w Ukrainie.

Rozmawiamy z nimi i zbieramy informacje na temat ich potrzeb. Już teraz wiemy na pewno, że w związku z ewakuacją kobiet i dzieci w Donbasie potrzeba będzie najprostszych rzeczy: środków higienicznych, ale też żywności, materacy, łóżek. W dłużej perspektywie zapewne także namiotów, gdyby okazało się że na Ukrainie jest to potrzebne.

Wiemy, że ukraińska Caritas wraz z siecią Caritas Internationalis pracuje nad tak zwanym Emergency Appeal czyli

apelem humanitarnym. Polega on na powołaniu, przy udziale Caritas działających na całym świecie, funduszu pomocy Ukrainie. Oczywiście także Caritas Polska wesprze finansowo tę inicjatywę.

Przygotowujemy się także na ewentualność pomocy uchodźcom z Ukrainy. Rozmawiam z szefami przygranicznych Caritas diecezjalnych na temat naszej bazy noclegowej i konkretnych miejsc, w których moglibyśmy umieścić uchodźców. Wstępnie mamy przygotowanych kilka tysięcy miejsc, najwięcej na Podkarpaciu, ale także na Lubelszczyźnie i w centrum kraju. Wkrótce, podczas spotkania online z dyrektorami Caritas, będziemy doprecyzowywać szczegóły.

Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem, otaczamy Ukrainę modlitwą i mamy ogromną nadzieję, że jakiekolwiek działania zbrojne w tamtych obszarach zostaną jak najszybciej wstrzymane.

***

Reklama

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-02-23 16:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisi bohaterowie

Niedziela sandomierska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

harcerze

Tarnobrzeg

pomoc dla Ukrainy

Archiwum prywatne

Daria i Aleksander z tarnobrzeskiej drużyny harcerskiej

Daria i Aleksander z tarnobrzeskiej drużyny harcerskiej

Tarnobrzescy harcerze ponad dwie doby pomagali uciekającym przed wojną Ukraińcom na granicy w Medyce i dworcu kolejowym w Przemyślu.

Druhowie jechali z pomocą na wschodnią granicę do zupełnie innego miejsca, ale w trakcie drogi okazało się, że pilnie potrzebna jest pomoc w Medyce i na dworcu w Przemyślu. Piętnastoosobowa grupa tarnobrzeskich harcerzy powróciła ze służby w piątek, mimo że minęło kilka dni wciąż przed oczami mają widok lęku, zagubienia, nieobecności, bólu, rozpaczy malujących się na twarzach uchodźców. – To była najważniejsza lekcja życia jaką dotychczas otrzymałem. Przewartościowała priorytety. Uświadomiłem sobie, że ta wojna nie toczy się gdzieś tam daleko, ale jest tuż obok, a ludzie tacy jak my są zmuszeni do walki albo do ucieczki. Jest to coś strasznego. Poza tym ta wojna dotyka również nas i pozwala docenić rzeczy, sprawy, których nie dostrzegałem, uznając je za oczywistość – mówi 15-letni Aleksander, zastępowy VI Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej „Tibi et Igni” . Drużynowa Daria prośbę o pomoc znalazła na stronie hufca z Przemyśla. Zebrała piętnastoosobową grupę koleżanek i kolegów i wyruszyli busem w kierunku Przemyśla. Po przyjeździe druhowie zostali skierowani do bezpośredniej pomocy uchodźcom wojennym. Pomagali wysiadającym z pociągów na przemyskim dworcu w dotarciu do miejsc, gdzie mogliby odpocząć, odprowadzali do autokarów, busów, którymi udawali się w dalszą podróż do swoich docelowych miejsc, przygotowywali posiłki, opatrywali rany, odmrożenia wspierając ratowników w pomocy przedmedycznej, a także obsługiwali magazyny z darami. Nieśli pomoc wszystkim osobom, które przebywały w momencie wybuchu wojny na terenie Ukrainy, a teraz chciały powrócić do swoich bezpiecznych domów, rozsianych w różnych częściach świata. – Kiedy po sześciu nocnych godzinach pracy w magazynie, zostałam skierowana na dworzec, ogarnęło mnie początkowo przerażenie ilością ludzi przeróżnych nacji. W pierwszym odruchu chciałam uciec, ale zostałam i dzisiaj jestem z siebie dumna, że odważyłam się, mogłam pomóc zwłaszcza pewnej mamie z piątką małych dzieci, która była u kresu sił. Nie miała nic, za każdą najdrobniejszą rzecz dziękowała mi ze łzami w oczach – mówi Daria, drużynowa VI Tarnobrzeskiej Drużyny Wędrowniczej „Albi Lupi” i dodaje: – Zupełnie inaczej teraz patrzę na wiele spraw. Uzmysłowiłam sobie, że to, co posiadamy, możemy w jednej chwili stracić przez jednego złego człowieka. Kiedy dzisiaj w szkole koleżanki i koledzy opowiadali, że niestety dostali tylko 4 z jakiegoś przedmiotu, wydało mi się to tak mało istotne.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję