Reklama

Polska

Rycerze Kolumba poprowadzą czuwanie na Jasnej Górze w dziękczynieniu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

W nocy z 27 na 28 lutego w Częstochowie na Jasnej Górze Rycerze Kolumba poprowadzą modlitewne czuwanie z cyklu „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”. Będzie to drugie wydarzenie z planowej serii comiesięcznych nocnych czuwań z Prymasem Wyszyńskim, które będą odbywały się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przez cały rok.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Czuwanie wpisuje się w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Program całego cyklu jest oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” ogłoszonych przez błogosławionego Prymasa w 1967 roku: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”.

Wydarzenie prowadzone przez wspólnotę Rycerzy Kolumba rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00, podczas którego zostanie wystawiony portret i relikwie błogosławionego. Następnie o godz. 22:00 będzie miała miejsce konferencja na temat „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Oprócz tego w programie przewidziano także różaniec z prymasowskimi rozważaniami oraz kończącą całe wydarzenie mszę świętą, sprawowaną o północy przez oo. paulinów w dziękczynieniu za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

„Podczas XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce, Bracia z całej Polski uchwalili rezolucję, czyli swoiste zobowiązanie do szerzenia nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W trakcie tego roku formacyjnego podjęliśmy wiele inicjatyw, które pozwoliły zrealizować to postanowienie” – mówi Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

„Najpierw zaangażowaliśmy się w organizację uroczystości beatyfikacyjnych, później przeprowadziliśmy w ponad dwudziestu miastach w Polsce Dni Formacji skupiające się m.in. na nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na temat Eucharystii, zaś dopełnieniem naszych działań ma być właśnie to dziękczynne czuwanie” – dodaje.

Organizatorami całego cyklu modlitwy dziękczynnej są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również dzięki transmisji internetowej na stronie jasnagora.pl oraz radiowej na antenie Radia Jasna Góra.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą niemal 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-02-23 17:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek z pasją

Niedziela częstochowska 41/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

Maciej Orman

Marcin Szpądrowski przejął pasję po tacie i fotografuje od ponad 30 lat

Marcin Szpądrowski przejął pasję po tacie i fotografuje od ponad 30 lat

Ponad 200 zdjęć wykonanych podczas szczególnych wydarzeń, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad życiem – to treść wystawy Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość – fotografią pisana”. 1 października w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze uroczyście otworzył ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Jak przyznał sam autor, wystawa ma dla niego bardzo osobisty charakter. Jedna z prac jest poświęcona jego dziadkowi, ppłk. Kazimierzowi Szpądrowskiemu. – Dziadek był piłsudczykiem i majorem wywiadu we Lwowie. W 1939 r. aresztowali go Sowieci. Później był więźniem Starobielska. Podczas przesłuchań nie zdradził żadnej z tajemnic państwowych, powołując się na Boga i Ojczyznę. W 1940 r. został rozstrzelany w Moskwie – powiedział „Niedzieli” Marcin Szpądrowski. Warto również dodać, że jego mama, Alina, była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję