Reklama

Watykan

Watykan: Kardynał Parolin: jest jeszcze czas na dobrą wolę i negocjacje

Watykan wyraził w czwartek przekonanie, że jest jeszcze czas na dobrą wolę, negocjacje i mądrość, które "oszczędzą światu szaleństwa i grozy wojny". "My, wierzący, nie tracimy nadziei na przebłysk sumienia osób, w których rękach leżą losy świata" - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

To pierwsza reakcja Watykanu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom kardynał Parolin napisał, że w obliczu rozwoju wydarzeń na Ukrainie tym bardziej żarliwe są słowa papieża Franciszka, który w środę podczas audiencji generalnej mówił o "wielkim bólu", "lęku i niepokoju".

Papież, jak przypomniał watykański sekretarz stanu, zachęcił wszystkie zaangażowane strony, by powstrzymały się przed wszelkimi działaniami, które wywołają "jeszcze większe cierpienie ludności", "zdestabilizują pokojową koegzystencję" i "zdyskredytują prawo międzynarodowe".

Reklama

"Ten apel nabiera dramatycznie pilnego znaczenia po rozpoczęciu rosyjskich operacji militarnych na terytorium ukraińskim" - dodał kardynał Parolin.

Przyznał, że "tragiczne scenariusze, których wszyscy się obawiali, stają się niestety rzeczywistością".

"Ale jest jeszcze czas na dobrą wolę, jest jeszcze miejsce na negocjacje, jest jeszcze miejsce na mądrość, która zapobiegnie temu, że przeważą jednostronne interesy, a także ochroni uzasadnione aspiracje każdego i oszczędzi światu szaleństwa i grozy wojny "- zaznaczył kardynał Parolin.

Na zakończenie hierarcha napisał: "My wierzący, nie tracimy nadziei na przebłysk sumienia ze strony tych osób, w których rękach leżą losy świata. Kontynuujmy modlitwę i post; zrobimy to w najbliższą Środę Popielcową w intencji pokoju na Ukrainie i na całym świecie".

O modlitwę tę w dniu 2 marca zaapelował w środę papież Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2022-02-24 15:57

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ustawodawcy katoliccy muszą sprzeciwiać się prawom sprzecznym z nauczaniem katolickim

[ TEMATY ]

Watykan

politycy

nauczanie katolickie

Karol Porwich/Niedziela

Na obowiązek wyrażenia sprzeciwu przez ustawodawców katolickich wobec projektów ustaw sprzecznych z nauczaniem Kościoła wskazała po raz kolejny Kongregacja Nauki Wiary. Odpowiedziała ona listownie na prośbę włoskiego stowarzyszenia obrońców życia, Pro Vita & Famiglia, by wyjaśniła, w jaki sposób politycy katoliccy powinni reagować na ustawodawstwo sprzeczne z nauką katolicką, a w szczególności promujące ideologię gender. Chodziło szczególnie o projekt proponowany przez deputowanego Alessandro Zana, by uznać za przestępstwo akty „dyskryminacji lub przemocy” ze względu na płeć, orientację seksualną i deklarowaną płeć kulturową (gender). Została ona odrzucona 27 października przez włoski senat stosunkiem głosów 154 do 131.

Kongregacja Nauki Wiary, w dokumencie podpisanym przez jej prefekta, kard. Luisa Ladarię, wskazała na wyraźną krytykę ideologii gender przez papieża Franciszka, wyrażoną w kilku wypowiedziach w czasie jego pontyfikatu, i zauważyła, że ustawodawcy katoliccy muszą sprzeciwiać się prawom niezgodnym z nauczaniem katolickim, jak to określono w wydanej przez nią „Nocie doktrynalnej o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym” z 2002 roku.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję