Reklama

Polska

Caritas Polska już pomaga i będzie pomagać uchodźcom z Ukrainy

Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi aktywnie włączą się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, przybywającym do Polski - podkreślił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Podczas briefingu po spotkaniu Rady Stałej KEP zapewnił, że na uchodźców czeka już kilkadziesiąt ośrodków Caritas na terenie Polski, będzie też świadczona im pomoc materialna, medyczna i psychologiczna.

[ TEMATY ]

Caritas Polska

pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska

Ks. Iżycki podkreślił, że Caritas Polska jest w stałym kontakcie z rzymsko-katolicką Caritas Ukraina oraz Caritas Spes Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie. Już przekazała im ok. 100 tys. zł. na najbardziej bieżące i pilne potrzeby. Jednocześnie Caritas Polska jako członek międzynarodowych struktur pomocowych Kościoła: Caritas Internationalis i Caritas Europa, inspirować będzie szybką pomoc tych struktur dla Ukrainy.

Na obecną chwilę, najbardziej zaangażowane są w pomoc uchodźcom z Ukrainy diecezjalne Caritas z diecezji przygranicznych: przemyskiej, lubelskiej, siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. Po inwazji rosyjskiej w ciągu dwóch ostatnich dni – jak informuje ks. Iżycki – najwięcej uchodźców przybyło na tern archidiecezji przemyskiej, poprzez przejście graniczne w Medyce oraz pociągami ze Lwowa lub Kijowa do Przemyśla. Tam udzielana jest im pomoc doraźna, żywieniowa lub medyczna i kierowani są na razie do ośrodków Caritas w tej czy innych przygranicznych diecezjach.

Podkreślił, że już wczoraj zaczęły przybywać pociągi z Kijowa i ze Lwowa, a w pierwszym z nich przybyło tysiąc uchodźców. Zdecydowana większość z nich udaje się do swych krewnych bądź znajomych mieszkających w Polsce, ale inni oczekują pomocy w znalezieniu dachu nad głową oraz zaspokojeniu innych potrzeb.

Ks. Iżycki zapewnił, że Caritas Polska będzie świadczyć zarówno pomoc doraźną jak i długofalową. A chodzi tu o znalezienie poprzez Caritas Diecezjalne oraz także strukturę parafialna, miejsc pobytu czy pracy dla przybyłych, w dłuższym okresie. Temu tematowi było poświęcone dzisiejsze spotkanie dyrektorów Caritas ze wszystkich polskich diecezji oraz przełożonych konsult zakonów męskich jak i żeńskich. Wyjaśnił, że niezbędna w tym zakresie jest przede wszystkim pomoc ze strony państwa jak i samorządów, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i środkami, a rola Caritas jest rolą pomocniczą. Dodał, że nie jest dziś w stanie podać konkretnych liczb, np. ilu uchodźcom pomoże Caritas, gdyż wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

Reklama

Przy okazji zaapelował o szczodrość w zbiórkach na rzecz uchodźców jakie w najbliższą niedziele oraz w Środę Popielcową zostaną przeprowadzone przed wszystkimi świątyniami w Polsce.

Prowadzący spotkanie rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak omówił treść Komunikatu Rady Stałej KEP, wydanego po dzisiejszym spotkaniu tego gremium. W Komunikacie napisano m.in. "Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie".

Biskupi zaapelowali też o "otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym".

2022-02-25 20:31

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra gotowa przyjąć uchodźców z Ukrainy

Jasna Góra w porozumieniu z władzami państwowymi i samorządowymi gotowa jest gościnnie przyjąć uchodźców, dla których przygotujemy miejsca w Domu Pielgrzyma - poinformował rzecznik prasowy sanktuarium, o. Michał Legan. - Od dawna wołamy na kolanach o pokój, codziennie podczas Mszy św. o 15.30, śpiewając Suplikacje. Nie ustaniemy w tej modlitwie! - zapewniają paulini.

W obliczu eskalacji działań wojennych na Ukrainie na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są błagania o pokój i bezpieczeństwo dla braci i sióstr na wschodzie. - Przede wszystkim na kolanach możemy wymodlić pokój - apeluje przeor o. Samuel Pacholski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję