Reklama

Kościół

Wspólnota Sant'Egidio: Apel o zawieszenie broni i ogłoszenie Kijowa „miastem otwartym”

W tych dramatycznych dla stolicy Ukrainy godzinach Andrea Riccardi i Wspólnota Sant'Egidio przedstawiają w tym manifeście – otwartym dla wszystkich gotowych go poprzeć – propozycję natychmiastowego zawieszenia broni i pilnego ogłoszenia Kijowa „miastem otwartym”:

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Sant'Egidio

Adobe.Stock

Apel o ocalenie Kijowa

Kijów, trzymilionowa stolica Europy, jest dziś polem bitwy.

Ludność cywilna, bezradna, żyje w stanie zagrożenia i terroru, znajdując schronienie w podziemnych schronach. Najsłabsi, od starszych po dzieci i bezdomnych, są jeszcze bardziej narażeni. Są już pierwsze ofiary cywilne.

Reklama

Kijów to miasto, które reprezentuje wielkie dziedzictwo kulturowe. Nie można myśleć o kulturze europejskiej, o historii Europy bez Kijowa, tak jak nie można myśleć o kulturze rosyjskiej, o historii Rosji, bez Kijowa. W mieście tym, wśród wielu zabytków, znajdują się miejsca stanowiące światowe dziedzictwo.

Kijów to sanktuarium wielu chrześcijan, przede wszystkim prawosławnych z całego świata. W Kijowie rozpoczęła się historia wiary narodów ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego. W Kijowie narodził się monastycyzm ukraiński i rosyjski. Ławra, wielki klasztor jaskiniowy na wzgórzu z widokiem na rzekę Dniepr, jest świętym miejscem pielgrzymek i tysiącletniej modlitwy. Kijów to cenne miasto dla całego świata chrześcijańskiego.

Los Kijowa nie pozostawia obojętnym tych, którzy ze Wschodu i Zachodu z pasją i zaangażowaniem patrzą na miasto i jego mieszkańców. Po Sarajewie, po Aleppo nie możemy już zobaczyć oblężenia wielkiego miasta. Mieszkańcy Kijowa proszą o gest człowieczeństwa. Dziedzictwo kulturowe tego miasta nie może być narażone na ryzyko zniszczenia. Świętość Kijowa dla świata chrześcijańskiego wymaga szacunku.

Błagamy decydentów o powstrzymanie użycia broni w Kijowie, deklarację zawieszenia broni w mieście, ogłoszenie Kijowa „miastem otwartym”, nieuderzanie w jego mieszkańców przemocą broni i nienaruszanie miasta, na które patrzy dziś cała ludzkość. Oby temu wyborowi towarzyszyło wznowienie ścieżki negocjacji w celu osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

Andrea Riccardi

Wspólnota Sant'Egidio

2022-02-26 08:12

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syria: watykański projekt leczenia wojennej traumy u dzieci

Na prośbę Papieża Franciszka watykański szpital Dzieciątka Jezus będzie niósł opiekę medyczną dzieciom w Syrii. Wcześniej podobny projekt ruszył w również dotkniętej konfliktem zbrojnym Republice Środkowoafrykańskiej.

Nową inicjatywę zaprezentowano w Rzymie na kongresie zatytułowanym „Syria. Dzieci i wojna, ukryte rany”. Szacuje się, że w tym bliskowschodnim kraju działania wojenne dotykają każdego dnia aż 6 mln dzieci, a połowa z nich w ogóle nie wie, co to znaczyć żyć w pokoju, bo nigdy go nie widziała. Pomocowy projekt, realizowany we współpracy z Fundacją Jana Pawła II, ma na celu m.in. zapewnienie specjalistycznego wsparcia dzieciom dotkniętym skutkami wojennej traumy.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję