Reklama

Liczba ofiar pierwszych dni wojny na Ukrainie

Ks. Jurij Błażejewski, kapłan i dziennikarz przebywający w Rzymie przestawia bilans pierwszych dni wojny, pokazujący siłę i skuteczność wojsk zaskoczonych skalą inwazji.

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

ofiary

Graziako

Minister Ochrony Zdrowia Ukrainy Oleh Liashko podał liczby ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę Według potwierdzonych danych, po pierwszych dwóch dniach wojny liczba zabitych po stronie ukraińskiej wynosi 198 osób, w tym 3 dzieci oraz 1115 rannych, w tym 33 dzieci. Liashko nie podaje czy te liczby dotyczą tylko ludności cywilnej, czy też obejmuje straty wojskowe.

Oprócz tego, minister deklaruje, że ukraińscy medycy potrzebują kuloodporne kamizelki, dlatego że rosyjscy okupanci świadomie ostrzeliwują ambulanse. „System medyczny kontynuuje swoją pracę” – mówi Liashko – COVID-19 też nie zniknął i pacjenci na oddziałach reanimacyjnych wciąż potrzebują tlenu. I jakkolwiek okupanci nam nie przeszkadzali, my próbujemy operatywnie dostarczać tlen do szpitali”.

Minister podaje, że tej nocy w ostrzeliwanym Chersonie w schronie szpitalu porodowego przyszło na świat dwoje zdrowych chłopczyków. „Życie trwa, my rodzimy dzieci i nas nikt nie pokona!” Świat obiegła też wiadomość o porodzie dziewczynki na stacji kijowskiego metra.

Reklama

Podczas dzisiejszego briefingu rządowym w Kijowie minister Czasowo Okupowanych Terytoriów zaznaczyła, że oficjalnie zwraca się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o pomoc do przetransportowania ciał zabitych najeźdźców z powrotem do Rosji. Po pierwszych dwóch dniach walk straty Rosji stanowią: ponad 3 tyś. zabitych rosyjskich żołnierzy, 102 czołgi, 536 opancerzonych wozów bojowych, 14 samolotów, 8 helikopterów, 15 armat ciężkich i 1 kompleks przeciwlotniczy „Buk”. Dane te podaje zastępczyni Ministra Obrony Ukrainy Hanna Malar.

Rosja bez ogłoszenia wojny napadła Ukrainę o 4 nad ranem 24 lutego. Pomimo ciężkich walk, wojska rosyjskie nie zdobyli żadnego wielkiego miasta Ukrainy. Trwają walki dookoła Kijowa, na ulicach miasta Sumy. Późnym wieczorem 25 lutego, wojsko ukraińskie odzyskało Chersoń. Rosjanom nie udało się też wejść do jakiegokolwiek innego wielkiego miasta.

2022-02-26 12:39

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy też walczą na Ukrainie

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

MON Ukraina

Polacy walczą w ramach międzynarodowych sił ochotniczych na Ukrainie. - Jak płonie u sąsiada dom to biegniesz go gasić, a nie czekasz aż twój dom zacznie się palić - mówi "Niedzieli" polski oficer w stanie spoczynku, który prosi o anonimowość.

Na Ukrainie walczy już około kilkanaście tysięcy ochotników z wielu państw. Bardzo dużo jest Kanadyjczyków, Brytyjczyków, żołnierzy z Izraela i innych państw europejskich. Według nieoficjalnych informacji w drodze jest też ok. 3 tys. żołnierzy US Army w stanie spoczynku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję