Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk: wojna zawsze pochodzi od diabła

„Wojna zawsze pochodzi od diabła, który jest po to, by niszczyć, dzielić, zabijać” – mówił podczas podsumowania 47. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Wydarzenie odbywało się od 25 do 27 lutego na Jasnej Górze. Ostatni dzień zbiegł się z 35. rocznicą śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Dziękujemy za jego osobę i życie. Nade wszystko za to, że poddał się działaniu Ducha Świętego, który jest najważniejszym światłem w Kościele. To poddanie sprawiło, że mamy taki charyzmat, jak Ruch Światło-Życie – dodał.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zachęcił wszystkich zebranych, by odczytywali znaki czasu w świetle Ewangelii. Tak, jak to czynił właśnie ks. Blachnicki. – Nie ma dla nas lepszego czasu, jak dzisiaj. To dzisiaj Bóg nas nawiedza i działa w naszym życiu. Muszę mu tylko na to pozwolić. Być nawiedzonym przez Boga, to żyć w świetle, czyli w łasce uświęcającej – powiedział.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie podziękował obecnym za wsparcie duchowe i materialne siostrom i braciom na Ukrainie, którzy zostali dotknięci agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. – Przywołując adhortację Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”, pamiętajmy, że ostatnie słowo nie należy do diabła, lecz do Jezusa Chrystusa, który zwyciężył grzech i śmierć przez mękę na krzyżu i zmartwychwstanie. Ostatnie słowo nie należy do zła, które nas boli i bulwersuje. Ostatnie słowo należy do dobra – przypomniał.

Bp Włodarczyk dodał, że w kontekście wojny na Ukrainie pojawia się znane od wieków pytanie: jak Bóg mógł dopuścić do czegoś tak okrutnego? – Od najdawniejszych czasów istnieli źli ludzie, którzy krzywdzili. Tacy, którzy bardziej kochają rzeczy współczesnego świata niż Boga i wolą ciemność od światła. Czynią zło, bo nie poznali dobrze Boga, Stwórcy całego świata, ani Jezusa, Jego Syna. Martwimy się o to i dlatego modlimy się nie tylko za tych, którzy cierpią dzisiaj tę tragedię. Także za tych, którzy to zło popełniają. To jest też pytanie o to, jak my postępujemy wobec nich? Zaraz potem pojawiają się dwa słowa, które mnie samemu trudno zrozumieć bez zjednoczenia z Jezusem: przebaczyć im i błogosławić – powiedział bp Włodarczyk, zachęcając do niesienia Światła, z którego wypływa miłosierna miłość, przekraczająca wszelką podłość.

2022-02-27 16:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Włodarczyka w dniu ingresu do katedry bydgoskiej

Ufam, że Twoje posługiwanie wypełni pokładane w nim nadzieje i przyniesie Tobie samemu wiele radości – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, składając życzenia bp. Krzysztofowi Włodarczykowi, podczas uroczystości ingresu do katedry bydgoskiej.

„W dniu uroczystego ingresu do bydgoskiej katedry proszę o przyjęcie od Konferencji Episkopatu Polski serdecznych gratulacji i życzeń Bożego błogosławieństwa oraz dobrych owoców Twego biskupiego posługiwania” – powiedział abp Stanisław Gądecki 13 listopada w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy do nowego biskupa bydgoskiego.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz w nowym roku duszpasterskim będzie duchowym orędownikiem i przewodnikiem dla naszej archidiecezji.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję