Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Około 25 tys. uchodźców od początku wojny przybyło na przemyski dworzec

Około 25 tys. uchodźców przybyło pociągami z Ukrainy na przemyski dworzec kolejowy, gdzie znajduje się jeden z punktów recepcyjnych. Zdecydowana większość została odebrana przez bliskich i znajomych i udali się w dalszą podróż. Około 600 osób skorzystało z tymczasowego zakwaterowania w Przemyślu.

[zdjecie id="123695"][/zdjecie]

Jak przekazał w poniedziałek na briefingu prasowym w sekretarz miasta Przemyśl Dariusz Łapa, po drugiej stronie granicy na wjazd do Polski czeka obecnie 14 pociągów, w których jest około 30 tys. osób. Głównie są to matki z dziećmi i seniorzy.

Jak wyjaśnił, w Przemyślu jest tylko jedna linia szerokotorowa, na którą może wjechać pociąg z Ukrainy. Zaś odprawa podróżujących pociągiem wszystkich uchodźców trwa łącznie 3-4 godziny. Potem pociąg wraca i dopiero następny może wjechać, dlatego podróż uchodźców się wydłuża.

PAP

Pociąg, który opuszczą uchodźcy jest wyładowywany artykułami, które jadą z powrotem na Ukrainę. Jest to przede wszystkim woda pitna, środki opatrunkowe, suchy prowiant.

"Na chwilę obecną najbardziej są potrzebne łóżka polowe, które złożone zajmują mało miejsca, pościel jednorazowa i ręczniki, bo jest duża rotacja i nie ma czasu prać, środki higieny, a także nowa bielizna damska i dziecięca, leki przeciwbólowe, opatrunki, bandaże oraz długoterminowa, szczelnie zamknięta żywność" – wyliczał Łapa.

Dodał, że łóżeczek dziecięcych, wózków, a także odzieży jest pod dostatkiem. Na stronie internetowej urzędu miasta w Przemyślu pojawiła się informacja, że wszystkie miejskie punkty zbiórek na razie nie będą przyjmowały odzieży, a o ewentualnych zmianach w zapotrzebowaniu urząd poinformuje.

PAP

Ponadto prezydent Przemyśla Wojciech Bakun poinformował, że magazyny przygotowane przez miasto do gromadzenia pomocy materialnej dla uchodźców z Ukrainy są pełne i na razie wstrzymują przyjmowanie darów.

„Prosimy o wstrzymanie się z dowożeniem jakiejkolwiek pomocy do Przemyśla. Na chwilę obecną posiadamy absolutnie wszystko w dużych ilościach! Zorganizowaliście tak wielką pomoc, że wszystkie nasze magazyny są pełne. Nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną przyjmować kolejnych transportów! - przekazał na swoim profilu społecznościowym prezydent Bakun.

Reklama

Podobnie wygląda sytuacja z dobrowolnym podwożeniem prywatnymi samochodami z Przemyśla do innych miast w Polsce. Zatrzymanie się i parkowanie w mieście jest bardzo utrudnione. Działają już zorganizowane transporty.

Osoby, które chcą skorzystać z tymczasowego zakwaterowania w Przemyślu są ulokowane w kilku szkołach, w salach sportowych, z osobnymi węzłami sanitarnymi. Są oddzieleni od uczniów, którzy po feriach wrócili do stacjonarnych lekcji.

"Na chwilę obecną z przygotowanych w szkołach miejsc zajętych jest 98 proc.” podał sekretarz. Zapewnił, że kolejne miejsca są przygotowywane.

Wyjaśnił, że z zakwaterowania w Przemyślu korzystają osoby, których czas oczekiwania na bliskich się wydłuża. Takie osoby zostają w Przemyślu dobę lub dwie, po czym są odbierane przez rodziny, znajomych, którzy przyjechali np. z krajów Europy Zachodniej.

Łapa zapowiedział jednocześnie, że jest organizowana pomoc, na Ukrainę do Mościsk.

"Z panią mer jesteśmy w kontakcie. Jeszcze dzisiaj kilka namiotów podgrzewanych postaramy się na drugą stronę granicy, na Ukrainę, dostarczyć, aby zapewnić ciepły pobyt, oczekiwanie tym uchodźcom, którzy są po drugiej stronie granicy” – zaznaczył sekretarz Przemyśla.

Na stronie urzędu podano numer konta, na które można wpłacać pieniądze: Getin Noble Bank SANr rachunku: 89 1560 0013 2787 7120 6000 0003 Kod BIC (SWIFT): GBGCPLPK IBAN: PL 89 1560 0013 2787 7120 6000 0003

z dopiskiem „Dla uchodźców z Ukrainy”. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ ok/

2022-02-28 13:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła akcja Caritas Polska "Tornister pełen uśmiechów"

Po raz ósmy Caritas Polska organizuje akcję "Tornister pełen uśmiechów". Szkolne wyprawki ma w tym roku otrzymać blisko 50 tys. uczniów z ubogich rodzin w całym kraju. Do tej pory rozdano 150 tys. wyprawek. Konferencja prasowa inaugurująca akcję odbyła się w Lublinie.

Kampania realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas diecezjalne i rozdawane w parafiach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję