Reklama

Kościół

Watykan: Polacy za wstawiennictwem Jana Pawła II błagali o pokój na Ukrainie

O sprawiedliwy pokój na dotkniętej rosyjską inwazją ziemi ukraińskiej modlili się dziś Polacy mieszkający i pracujący w Rzymie przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Atłas, pracujący w Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a koncelebrowało około 30 kapłanów, w tym papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski.

[ TEMATY ]

Watykan

Mazur/episkopat.pl

Kaznodzieja mówiąc o walczącej o poszanowanie swej suwerenności Ukrainie przypomniał znaczenie, jakie dla dziejów tego kraju miała pielgrzymka św. Jana Pawła II w 2001 roku. Zauważył, że Ojciec Święty przemawiał do narodu boleśnie doświadczonego w swoich dziejach, zwłaszcza XX wieku, zagrożonego utratą swej tożsamości narodowej kulturowej i religijnej. Dzisiaj, gdy wybiera on życie w godności i suwerenności, już zwycięża w sercach.

Wielkopostna sztafeta modlitewna - DOŁĄCZ

„Jesteśmy w Bożych rękach a Bóg dawca prawdziwego życia jest większy niż zło, niż zaślepienie, niż nienawiść i to zwycięstwo przyjdzie pewnie przez ręce Maryi, tej która jest czczona w Berdyczowie, w Poczajowie, czy we Lwowie” – powiedział kaznodzieja. „Dzisiaj nie tylko do naszych braci i sióstr tam na Ukrainie, ale także do nas przychodzi Chrystus Zmartwychwstały i mówi: «kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu»” – powiedział przy grobie św. Jana Pawła II ks. Tomasz Atłas.

2022-03-03 09:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska 2019 - najważniejsze wydarzenia

[ TEMATY ]

Watykan

kalendarium

Grzegorz Gałązka

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2019 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.

STYCZEŃ

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję