Reklama

Watykan

Watykan: trzeba uniknąć eskalacji konfliktu

To, co należy obecnie uczynić, to przede wszystkim zaprzestać używania broni i powstrzymać walki, ale nade wszystko unikać eskalacji. A pierwszą eskalacją jest eskalacja słowna” - powiedział watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, w wywiadzie dla programu informacyjnego telewizji włoskiego episkopatu Tg2000 na temat wojny na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego zauważył, „że kiedy zaczyna się stosowanie pewnych słów i wyrażeń, to zaogniają one jedynie atmosferę i w sposób naturalny i niepostrzeżenie prowadzą do użycia innych środków, takich jak śmiercionośna broń, której działanie widzimy obecnie na Ukrainie".

Kardy. Parolin podkreślił, że Stolica Apostolska jest gotowa, by służyć jako mediator. Dodał, że działa ona na kilku poziomach: Poziom religijny to wezwanie do wytrwałej modlitwy, aby Bóg obdarzył pokojem tę udręczoną ziemię i włączenie wiernych do tej zgodnej modlitwy. Jest też aspekt humanitarny, przede wszystkim za pośrednictwem Caritas i diecezji, które są bardzo zaangażowane w przyjmowanie uchodźców z Ukrainy.

Do tego dochodzi jeszcze dostępność inicjatyw na poziomie dyplomatycznym. „Zaoferowaliśmy, jak powiedział Papież, gotowość Stolicy Apostolskiej do pomocy w każdy sposób, aby powstrzymać broń i przemoc oraz wynegocjować rozwiązanie. A na całym świecie podejmowane są w tej dziedzinie różne próby” – powiedział telewizji włoskiego episkopatu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

2022-03-07 13:24

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy nuncjusz w Jordanii

2023-01-21 13:34

[ TEMATY ]

Watykan

Jordania

Adobe Stock

Ojciec Święty mianował abp. Giovanniego Pietro Dal Toso, arcybiskupa tytularnego Foraziana, byłego sekretarza pomocniczego Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych, nuncjuszem apostolskim w Jordanii, z rezydencją w Ammanie – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Giovanni Pietro Dal Toso urodził się w Vicenzy, 6 października 1964 r. a wychował się w Laives, w prowincji Bolzano. Uczęszczał do wyższego seminarium duchownego w Bressanone, a następnie ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie w Innsbrucku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję