Reklama

Kościół

Lwów: kard. Krajewski spotkał się z arcybiskupami Szewczukiem i Mokrzyckim

We wtorek 8 marca, przybył na Ukrainę z misją specjalną papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. Celem jego wizyty jest danie świadectwa osobistej bliskości Ojca Świętego z narodem ukraińskim, ofiarą agresji Rosji Władimira Putina – czytamy w komunikacie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

[ TEMATY ]

abp Konrad Krajewski

kard. Krajewski

Twitter @StanisławBudzik

Arcybiskupi Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, oraz Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, spotkali się z wysłannikiem papieskim zaraz po jego przybyciu do Lwowa. Kardynał Konrad Krajewski zaznaczył, że pragnie odwiedzić ośrodki pomocy społecznej na Ukrainie, spotkać się z uchodźcami i ofiarami wojny Rosji z Ukrainą.

Podczas spotkania kardynał Krajewski, oraz obaj arcybiskupi mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z papieżem Franciszkiem. Legat papieski opowiedział Ojcu Świętemu o swoich pierwszych wrażeniach z wizyty, a zwłaszcza o tym, co zobaczył w Polsce (dokąd przybył w niedzielę 7 marca). Papież został również poinformowany o programie wizyty swojego wysłannika na Ukrainie, który był już wcześniej omawiany przez uczestników spotkania.

Należy zauważyć, że wizyta, którą Ojciec Święty zlecił kard. Krajewskiemu, ma trwać tak długo, jak to będzie konieczne, aby w imieniu Stolicy Apostolskiej wspierać naród ukraiński w tych dramatycznych chwilach jego dziejów. „Papież Franciszek chce być obecny poprzez swojego osobistego wysłannika. I to jest cel jego wizyty” - podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Szczegółowy program pobytu kardynała Konrada Krajewskiego na Ukrainie nie został jeszcze opublikowany, wiadomo jednak, że w czwartek 10 marca odwiedzi on ośrodki służby społecznej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz weźmie udział we wspólnej modlitwie z przedstawicielami Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

2022-03-09 07:52

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: przywieźliśmy Chrystusa w 33 obliczach

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Piotr Drzewiecki

Radio Watykańskie informowało wczoraj o powrocie Jałmużnika Papieskiego z greckiej wyspy Lesbos. Kard. Konrad Krajewski przywiózł ze sobą do Rzymu 33 uchodźców. W rozmowie z Radiem Watykańskim zauważył, że w maju w obozach znajdowało się 7 tys. osób, a teraz zostało ich 17 tys.

Przebywają tam w nieludzkich warunkach, gdzie nie ma prądu ani wody. Śpią pod plastikowymi płachtami. Niektórzy z nich dopiero w 2021 roku będą mieli rozmowy z władzami dotyczące przyznania dokumentów. Dzięki zmianom politycznym w Grecji i we Włoszech można było sprowadzić tę niewielką grupę uchodźców. Grecki rząd zakupił nawet dla nich bilety. Kard. Krajewski zauważył, że niektóre z kilkuosobowych rodzin cały swój majątek miały w torbie foliowej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję