Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: pogrzeb ostatniego Cichociemnego

Na starobielskim cmentarzu w Bielsku-Białej spoczął dziś płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych. Nad trumną zmarłego w wieku 101 lat byłego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych modlił się podczas Mszy św. w salwatoriańskim kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Obecni byli m.in. członkowie najbliższej rodziny zmarłego, przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP oraz wojska.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bielsko‑Biała

cichociemny

Wikipedia

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Płk Aleksander Tarnawski, ostatni z Cichociemnych

Proboszcz parafii wojskowej pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie ks. ppłk Ireneusz Biruś podkreślił w homilii, że śmierć płk. Tarnawskiego jest wielką stratą. „Zabraknie tego, który zapalał pasją do jeszcze większych wyrzeczeń. Zabraknie tego, który na zakończenie kursu podstawowego wręczał znak Cichociemnych” – zaznaczył, wskazując, że spadkobiercą Cichociemnych jest dziś jednostka GROM.

Prezydent RP Andrzej Duda w przesłanym na uroczystości liście przypomniał, że płk Tarnawski był żywą legendą i wzorcem patriotyzmu. „Niezwykle skromny. Dopiero po wielu dekadach, dożywszy sędziwego wieku, stał się postacią szeroko znaną jako jeden z Cichociemnych” – zauważył.

W liście od premiera Mateusza Morawieckiego przypomniana została powojenna działalność budzącego podziw byłego żołnierza, który ukończył studia i pracował na Politechnice Śląskiej, gdzie, jak dodał premier, „przekazywał wiedzę kolejnym pokoleniom polskich inżynierów”. „Był ostatnim żyjącym Cichociemnym, a zarazem świadkiem niezwykłej historii tej elitarnej formacji” – zwrócił uwagę szef rządu i powtórzył, że zmarły był bohaterem, który na wszystkich frontach swej walki odniósł zwycięstwo.

Odczytano list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Podkreślono w nim, że losy Aleksandra Tarnawskiego „pozostaną trwałym śladem w pamięci narodu o tych, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność Ojczyzny”.

Ostatniego Cichociemnego pożegnał dowódca jednostki GROM płk Grzegorz Mikłusiak.

Aleksander Tarnawski został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika, a Prezydent RP uhonorował go Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Trumna z jego ciałem spoczęła na nowym cmentarzu w Starym Bielsku.

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie koło Rzeszowa. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny trafił do Wielkiej Brytanii. Otrzymał przydział do 16. Brygady Pancernej. Szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej.

Reklama

Tarnawski przeszedł szkolenie dla Cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Został zrzucony na ziemie polskie w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 r. Był oficerem Armii Krajowej okręgu Nowogródek. Wykonywał misje konspiracyjne. Zajmował się szkoleniem żołnierzy AK oraz walką z partyzantką sowiecką. Podczas działań wojennych nosił pseudonimy "Upłaz" i "Wierch".

Po wojnie studiował chemię na Politechnice Śląskiej. Potem pracował na tej uczelni, współpracował z Instytutem Metali Nieżelaznych oraz Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.

Z Bielska-Białej pochodziła jego żona. Wspólnie z rodziną lubił przyjeżdżać w Beskidy na górskie wędrówki.

Aleksander Tarnawski zmarł 4 marca br. w Gliwicach.

2022-03-11 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie miast papieskich

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2015, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Bielsko‑Biała

TT

Włodarze z Podbeskidzia gościli w siedzibie KEP

Włodarze z Podbeskidzia gościli w siedzibie KEP

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym miast papieskich – prezydentów, burmistrzów i wójtów miast, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził św. Jan Paweł II. Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję