Reklama

Kościół

Niemcy: Konferencja Biskupów Prawosławnych potępia wojnę na Ukrainie

Konferencja Biskupów Prawosławnych w Niemczech (OBKD) jednoznacznie potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy. „Jako prawosławni biskupi w Niemczech potępiamy inwazję i wojnę na Ukrainie, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym i wzywamy do pokoju i porozumienia”, czytamy w oświadczeniu OBKD opublikowanym 14 marca w Dortmundzie.

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Do konferencji należą biskupi wszystkich siedmiu Kościołów prawosławnych działających w Niemczech. Jednak przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nie współpracują z tym gremium od 2018 roku i nie wzięli udziału w zgromadzeniu plenarnym w Düsseldorfie w miniony weekend, na którym przyjęto deklarację. Reprezentowane były diecezje grecka, serbska i rumuńska.

„Wojna nie może i nie powinna być środkiem do osiągania celów politycznych”, podkreślili prawosławni biskupi. Poparli apel biskupów na Ukrainie i biskupów rosyjskich w Niemczech „o modlitwę i czynną pomoc dla ludzi na Ukrainie oraz uchodźców”. Jednocześnie zaapelowali do wiernych prawosławnych, aby opowiedzieli się za ich jednością w Niemczech. Podziękowali też za wszystkie inicjatywy prywatne oraz instytucji państwowych, które niosą pomoc ukraińskim potrzebującym i uchodźcom.

W specjalnym liście biskupi wezwali również prawosławne parafie w Niemczech i wszystkich wiernych, aby w miarę swoich możliwości podejmowali inicjatywy na rzecz pomocy lub wsparcia istniejących projektów, a także do wzmożonych modlitw za poszkodowanych i o szybkie zakończenie wojny. OBKD reprezentuje około dwóch milionów prawosławnych chrześcijan w Niemczech.

Przewodniczący Konferencji, grecko-prawosławny metropolita Augoustinos, podkreślił w niedzielnym kazaniu w serbskiej parafii prawosławnej w Düsseldorfie, że „od początku swego istnienia Kościół, jako Kościół Jezusa Chrystusa, stoi zawsze po stronie uciśnionych i wyzyskiwanych, po stronie wprowadzających pokój i czyniących pokój, wdów i sierot, pozbawionych praw i ubogich”. „Jest ponadto oddany prawdzie. Nasze świadectwo, świadectwo JEDNEGO Świętego Kościoła Prawosławnego, musi pozostać wiarygodne w tym kraju”, powiedział metropolita dodając, że co do tego biskupi prawosławni są zgodni.

2022-03-15 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syria: kolejne ataki, wśród ofiar także dzieci

[ TEMATY ]

Syria

wojna

W ostatnich dniach co najmniej 80 osób, w tym dzieci, ucierpiało w nalotach syryjskich sił rządowych na wschodnie przedmieściach Damaszku. W ubiegłym tygodniu na plac w dzielnicy chrześcijańskiej Bab Tuma spadły kolejne pociski, raniąc poważnie kilkoro dzieci wracających ze szkoły, a jedną z uczennic pozbawiając życia.

W innej części kraju doszło także do ataku z użyciem gazu chlorowego, który potępił m.in. minister spraw zagranicznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję