Reklama

Watykan

Watykan: ogłoszono nową konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej

Dziś, 19 marca 2022 roku, w uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek promulgował tekst Konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie, która wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Oznacza to zakończenie procesu, który rozpoczął się przed 9 laty, wraz z wyborem papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

[ TEMATY ]

Watykan

Margita Kotas

Jak zaznaczono, wraz z wejściem w życie nowej Konstytucji Apostolskiej zostanie całkowicie uchylona i zastąpiona Konstytucja Apostolska Pastor Bonus, kończąc w ten sposób reformę Kurii Rzymskiej. jednocześnie zapowiedziano, że w poniedziałek 21 marca o godz. 11.30 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiona nowa Konstytucja Apostolska.

Nowy ustrój Kurii Rzymskiej polega na tym, że w miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Są to w kolejności:

1. Dykasteria ds. Ewangelizacji

Reklama

2. Dykasteria ds. Nauki Wiary

3. Dykasteria ds. posługi charytatywnej

4. Dykasteria dla Kościołów Wschodnich

5. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

6. Dykasteria do Spraw Świętych

7. Dykasteria ds. Biskupów

8. Dykasteria ds. Duchowieństwa

9. Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

10. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia

11. Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan

12. Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego

13. Dykasteria ds. Kultury i Edukacji

14. Dykasteria ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka

15. Dykasteria ds. Tekstów Prawnych

16. Dykasteria ds. Komunikacji

W nowej Konstytucji Apostolskiej uwzględniono także nowe instytucje ustanowione w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka:

Radę ds. Gospodarki

Sekretariat ds. Gospodarki

Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej

Biuro Audytora Generalnego

Komisja do spraw zastrzeżonych

Komitet ds. Inwestycyjnych

W nowej konstytucji zaznaczono, między innymi, że każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Papieża, w którego imieniu działa z władz delegowaną, wykonując swój munus primaziale. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć Dykasterii lub Organowi, biorąc pod uwagę jego szczególne kompetencje, uprawnienia do zarządzania i pełnioną funkcję.

2022-03-19 14:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Stolica Apostolska pragnie kontynuować dialog z władzami ChRL

[ TEMATY ]

Watykan

Chiny

Pixabay.com

O przedłużeniu na kolejne dwa lata umowy tymczasowej z rządem w Pekinie dotyczącej nominacji biskupów oraz o woli kontynuowania dialogu z władzami ChRL poinformował dzisiaj komunikat opublikowany przez Stolicę Apostolską.

„Stolica Apostolska uważa, że rozpoczęcie stosowania wyżej wymienionej Umowy - o fundamentalnym znaczeniu kościelnym i duszpasterskim - było pozytywne, dzięki dobrej komunikacji i współpracy między stronami w uzgodnionych kwestiach, jest zdecydowana kontynuować otwarty i konstruktywny dialog z korzyścią dla życia Kościoła katolickiego i dobra narodu chińskiego” – czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję