Reklama

Polska

Kard. Grech: To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna

To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, podczas konferencji prasowej w Warszawie 19 marca. Kardynał przed południem spotkał się księżmi archidiecezji warszawskiej, a po południu z uchodźcami z Ukrainy. – Znalazłem tutaj w Polsce Kościół Franciszkowy – podsumował.

[ TEMATY ]

Warszawa

Ukraina

wikipedia.org

Kard. Mario Grech

Kard. Mario Grech

Briefing prasowy w w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy Seminarium Duchownym na warszawskich Bielanach poprzedziło spotkanie kardynała z uchodźcami z Ukrainy, głównie matkami z dziećmi. Ukraińskie kobiety opowiadały o swoich przeżyciach, ucieczce i wojnie na Ukrainie.

Podczas wieczornego spotkania z dziennikarzami kard. Grech przypomniał, że jednym z zadań procesu synodalnego jest umocnienie jedności Kościoła. – Przychodząc do Kościoła w Polsce znalazłem naprawdę ogromny znak jedności. Myślę tutaj o tym, co robi Kościół przyjmując uchodźców z Ukrainy. To, co robicie tutaj w Polsce, to jest synodalność praktyczna. Znalazłem tutaj w Polsce Kościół Franciszkowy, Kościół, który stara się naprawdę żyć tym, co mówi nam papież Franciszek – podsumował kardynał.

Kard. Grech zauważył, że wojna zawsze pokazuje, jak człowiek jest ograniczony, słaby, jego życie jest znikome jak puch. Ale w tej trudnej sytuacji może powstać coś pozytywnego, jest nią miłość w stosunku do drugiego człowieka cierpiącego, zwłaszcza okazywana kobietom i dzieciom, które trzeba zawsze chronić. Przypomniał nauczanie papieża Franciszka, który zawsze zachęca nas do wychodzenia z kościołów do ludzi cierpiących.

Reklama

Za pośrednictwem mediów podziękował Polakom za pomoc, którą okazują Ukrainie. Zapewnił, że jak wróci do Watykanu, to opowie Ojcu Świętemu o tym pięknym doświadczeniu, które tutaj przeżył, blisko ludzi cierpiących.

Wcześniej dzisiejszego dnia kard. Mario Grech spotkał się z kapłanami archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie wygłosił konferencję nt. synodalności, wskazując na rolę duchownych w procesie synodalnym.

2022-03-20 08:36

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: życie w komunii z Bogiem przemienia świat

[ TEMATY ]

Warszawa

Bp Marek Solarczyk

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Bp Marek Solarczyk

Życie w komunii z Bogiem przemienia świat – przekonywał wiernych bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II z okazji pierwszej rocznicy koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Nawiązując w homilii do orędzia Maryi sprzed 101 lat zachęcał wiernych do życia w jedności z Bogiem. – Jezus przeżywał głęboką komunię ze swoim Ojcem w Niebie a więzią tej jedności, tego życia miłości jest Duch Święty. Chrystus chce dziś ten dar ofiarować każdemu z nas, ponieważ tylko komunia z Nim daje człowiekowi prawdziwe życie – powiedział bp Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję