Reklama

Kościół

Apel KEK i CCEE do przywódców narodów: połóżcie kres wojnie na Ukrainie

Członkowie Wspólnego Komitetu Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy wezwał przywódców narodów i do wspólnoty międzynarodowej o zrobienie wszystkiego, co w ich mocy, by położyć kres wojnie na Ukrainie. Swój apel wystosowali podczas spotkania, jakie odbyli 21 marca w Bratysławie.

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ich oświadczenie podkreśla, że „sercem wiary chrześcijańskiej jest pokój i pojednanie”, czego przykładem jest życie Jezusa Chrystusa, który – jak napisał papież Franciszek w encyklice „Fratelli tutti” – „nigdy nie zachęcał do podsycania przemocy i nietolerancji. Sam otwarcie potępiał używanie siły, aby narzucać siebie innym”.

- Religia nie może być wykorzystywana do usprawiedliwienia tej wojny. Wszystkie religie i my jako chrześcijanie jesteśmy złączeni w potępieniu rosyjskiej agresji, zbrodni, które zostały popełnione przeciw narodowi ukraińskiemu i bluźnierstwa, jakim jest nadużywanie religii w tym kontekście – głosi dokument.

Wspólny Komitet KEK i CCEE podziękował Kościołom i organizacjom pozarządowym za pracę wykonaną wspólnie z władzami państw sąsiadujących z Ukrainą, aby przyjąć ludzi uciekających przed wojną. Wyraził także solidarność z „głosami narodu rosyjskiego, który odważnie protestuje przeciwko inwazji”.

Reklama

Zapewnił o modlitwie o dar pokoju i wezwał wszystkich chrześcijan do włączenia się w tę modlitwę i do aktywnego wspierania pojednania.

Wśród członków Wspólnego Komitetu z ramienia CCEE jest metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

COMECE skupia przedstawicieli katolickich konferencji biskupich z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. KEK natomiast jest organizacją ekumeniczną zrzeszającą większość Kościołów chrześcijańskich w Europie (z wyjątkiem Kościoła katolickiego).

2022-03-22 16:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zebrano kilka tysięcy przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Pieczykura Beata

Kilka tysięcy przyborów szkolnych i zabawek dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zebranych zostało w szkołach i parafiach diecezji sandomierskiej. Oficjalnie przekazane zostały przy okazji wizyty w archidiecezji lwowskiej biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, głoszącego tam rekolekcje dla księży.

Akcja pn. „Przybory szkolne bratu na Ukrainie” zorganizowana była w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, przy współudziale instytucji diecezjalnych: Duszpasterstwa Młodzieżowego, Papieskich Dzieł Misyjnych i Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję