Reklama

Wiadomości

Ukraina: wojska rosyjskie uszkodziły 59 miejsc kultu religijnego

W czasie rozpętanej przez Rosję 24 lutego wojny na Ukrainie wojska agresora zniszczyły w tym kraju co najmniej 59 kościołów, cerkwi i innych obiektów kultu religijnego w przynajmniej 8 obwodach – oznajmiła 25 marca służba prasowa Ministerstwa Kultury Ukrainy i Polityki Informacyjnej Ukrainy, które m.in. zajmuje się sprawami wyznaniowymi.

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Chodzi o obwody: kijowski, doniecki, żytomierski, zaporoski, ługański, sumski, charkowski i czernihowski. Większość zniszczonych bądź uszkodzonych świątyń to cerkwie prawosławne, ale są tam również meczety, synagogi, kościoły protestanckie, a także religijne placówki oświatowe i ważne budynki administracyjne wspólnot wyznaniowych. Na stronie Ministerstwa zamieszczono interaktywną mapę, na której można znaleźć wszystkie poszkodowane obiekty.

Według danych resortu jako pierwsze ucierpiały cerkiew i szkoła niedzielna w Łysyczańsku w obwodzie ługańskim, a następnie dwie cerkwie w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim. Później kolejne dni przynosiły i nadal przynoszą nowe doniesienia o uszkodzonych bądź całkowicie zniszczonych budynkach sakralnych.

Jako jedna z ostatnich w wyniku ostrzału 24 bm. ucierpiała cerkiew Ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Stroskanych" na terenie miasteczka lekarskiego w Sewerodoniecku – dużym mieście we wschodniej Ukrainie. Wskutek ostrzału został uszkodzony i częściowo się zawalił dach, a także poważnie zniszczono część ołtarzową i runęła część ściany.

Reklama

„Podczas gdy kremlowscy propagandziści cynicznie maskują swoje dążenia imperialne zapewnieniami o «ochronie wiary prawosławnej» na Ukrainie, agresywne ataki wojska rosyjskiego niszczą cerkwie i inne miejsca kultu religijnego” – napisano na stronie internetowej Ministerstwa Kultury.

Według internetowej bazy danych, uszkodzone zostały 42 budynki sakralne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz po pięć świątyń Prawosławnego Kościoła Ukrainy i wyznań protestanckich, po trzy obiekty muzułmańskie i żydowskie oraz gmach katolickiej kurii biskupiej w Charkowie (1 marca). Za szczególny paradoks można uznać zbombardowanie 12 marca przez lotnictwo rosyjskie Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim, znanej ze swojej promoskiewskiej i antyukraińskiej postawy, na której terenie w przeszłości ukrywali się separatyści rosyjscy, walczący z władzami ukraińskimi w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

Władze ukraińskie apelują do obywateli o przekazywanie im danych, zwłaszcza popartych zdjęciami, o wszelkich atakach i uszkodzeniach budynków kultowych oraz o rejestrowanie na stronach Ministerstwa dokumentacji rosyjskich zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, jak również przeciw obiektów dziedzictwa kulturalnego. Można je przeysłać na adres: https://culturecrimes.mkip.gov.ua.

2022-03-28 08:17

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syria: nie widać końca wojny, bomby wciąż spadają

[ TEMATY ]

wojna

Wojna w Syrii ciągle jeszcze trwa, a embargo gospodarcze, nałożone na ten kraj, przysparza jego mieszkańcom kolejnych cierpień, ponieważ sankcje najbardziej dotykają najbiedniejszych. Wskazuje na to wikariusz apostolski dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo bp Georges Abou Khazen, który po raz kolejny wezwał wspólnotę międzynarodową do zniesienia embarga i do podjęcia konkretnych działań na rzecz zakończenia konfliktu.

Biskup zwrócił uwagę na dramatyczne warunki życia Syryjczyków. Są oni pozbawieni pracy, brakuje żywności, na wielu obszarach nie ma elektryczności i nie działają wodociągi. Wciąż trwające walki sprawiają, że nikt jeszcze nie myśli o odbudowie. Wikariusz apostolski Khazen przypomniał, że Turcja miała doprowadzić do rozbrojenia rebeliantów, tymczasem jeszcze bardziej ich uzbroiła, dlatego tak bardzo zaciekłe walki toczą się o znajdujący się w rękach islamskich dżihadystów Idlib i nasiliły się ataki w innych częściach Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję