Reklama

Kościół

Watykan na forum OBWE: Porażka międzynarodowych rządów prawa

W związku z wojną na Ukrainie Watykan po raz kolejny odrzucił użycie siły militarnej i wezwał do poszanowania praw człowieka. „Konflikty zbrojne stanowią głęboką porażkę międzynarodowych rządów prawa" – podkreślił ks. Janusz Urbańczyk, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). „Wojna jest sama w sobie załamaniem międzynarodowego porządku prawnego" - przypomniał watykański dyplomata.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„Co my, jako członkowie społeczności międzynarodowej, możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego podczas konfliktu zbrojnego?" - pytał ks. Urbańczyk na zakończenie konferencji OBWE w Wiedniu na temat "Współpraca międzynarodowa w zakresie przeciwdziałania naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowych praw człowieka".

Od czasu Aktu Końcowego z Helsinek w 1975 roku - przypomniał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej - powszechne prawa człowieka i podstawowe wolności są uznawane za "istotny czynnik pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu, konieczny do zapewnienia rozwoju przyjaznych stosunków i współpracy między sobą, jak i między wszystkimi państwami". Dlatego każde naruszenie powszechnych praw człowieka i podstawowych wolności stanowi zagrożenie dla pokoju. Następnie Urbańczyk przywołał słowa papieża Franciszka na początku "niedopuszczalnej agresji" zbrojnej na Ukrainę. Papież zwrócił uwagę na ciągłe łamanie podstawowych praw człowieka, nalegając, "aby prawo międzynarodowe było ponownie respektowane!". "Krew i łzy dzieci, cierpienie kobiet i mężczyzn, którzy bronią swojej ziemi lub uciekają przed bombami, wstrząsają naszym sumieniem. Po raz kolejny ludzkość jest zagrożona przez przewrotne nadużycie władzy i interesy partykularne, które skazują bezbronnych ludzi na doznawanie wszelkich form brutalnej przemocy" – mówił papież.

„Stolica Apostolska zawsze była przekonana - podsumował stały obserwator - że bezpieczeństwo i pokój "kształtują się w wyniku wysiłków podejmowanych dzień po dniu w celu ustanowienia uporządkowanego wszechświata, jakiego pragnął Bóg, z doskonalszą sprawiedliwością między ludźmi". „Że porządek i sprawiedliwość nie opierają się na sile militarnej, ale na szczerym poszanowaniu obrony i promocji powszechnych praw człowieka i podstawowych wolności, których łamanie nigdy nie przestanie niepokoić naszych sumień” - stwierdził watykański dyplomata.

2022-03-30 15:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2021 w Muzeach Watykańskich pod znakiem Rafaela

[ TEMATY ]

Watykan

muzea

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

W obecnej sytuacji obostrzeń sanitarnych nie można odwiedzać Muzeów Watykańskich, co zawsze było wielką atrakcją dla pielgrzymów i turystów. Na poniedziałek, 3 maja zostało zapowiedziane ponowne ich otwarcie dla publiczności.

Dyrektor papieskiej galerii, Barbara Jatta zwraca uwagę, że pomimo ograniczeń uroczystości z okazji pięćsetlecia śmierci Rafaela trwają i są cały czas przygotowywane. Na wrzesień 2021 roku zaplanowana została międzynarodowa konferencja, która, jeśli warunki na to pozwolą, będzie wydarzeniem połączonym z realną obecnością uczestników. O dotychczasowych inicjatywach związanych z obchodami Roku Rafaela rozmawiano podczas spotkania on-line zorganizowanego przez Muzeum diecezjalne w Mediolanie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję