Reklama

Kościół

Watykan/ Kardynał Parolin: to godne podziwu, jak Europa przyjmuje uchodźców z Ukrainy

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w czwartek, że godne podziwu jest to, jak kraje europejskie przyjmują uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodał, że rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie będzie towarzyszył ból z powodu wojny i cierpienia Ukraińców.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

W wywiadzie dla portalu Vatican News kardynał Parolin podkreślił: "Dziękujemy Bogu, bo jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu solidarności wobec uchodźców z Ukrainy. To naprawdę godne podziwu, co robią dla nich różne kraje europejskie".

"Mam nadzieję - dodał hierarcha - że to tragiczne doświadczenie pomoże zwiększyć świadomość także wobec innej migracji, tej z południa. Wydaje mi się, że w tej kwestii nie ma innego wyjścia, jak współpraca i dzielenie się odpowiedzialnością przez wszystkie kraje europejskie, zwłaszcza te brzegowe, tranzytowe i docelowe".

"A zatem priorytetem jest, co papież często powtarzał, ratowanie życia na morzu, a można to zrobić zwiększając liczbę szlaków dostępnych dla regularnej migracji. Następnie należy dążyć do tego, aby nikt nie był zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu konfliktu, braku bezpieczeństwa lub ubóstwa" - stwierdził kardynał Parolin. W tym celu jego zdaniem trzeba inwestować w krajach pochodzenia migrantów na rzecz "rozwoju gospodarczego, stabilności politycznej, dobrych rządów i poszanowania praw człowieka".

Reklama

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił też o rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie dodając, że dojdzie do niej "w kontekście wojny, która ogromnie go martwi".

Franciszek "uda się w podróż z tym silnym bólem, który już wyraził przy wielu okazjach w tych tygodniach z powodu tego, co dzieje się na Ukrainie i powtórzy swój apel o zakończenie walk i o to, by zamilkła broń i by kontynuowano dialog" - dodał kardynał Parolin.

To będzie podróż, zaznaczył, w "duchu bólu i uczestnictwa w cierpieniu ludności i apel o zakończenie wojny".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2022-03-31 21:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska podczas I wojny światowej

[ TEMATY ]

Watykan

Artur Stelmasiak

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Pierwsza wojna światowa była wielką tragedią, której konsekwencje odczuwalne są jeszcze teraz, sto lat od jej wybuchu. Zwrócił na to uwagę watykański sekretarz stanu na trwającym w Rzymie od 15 do 17 października kongresie, zorganizowanym przez Papieski Komitet Nauk Historycznych. Poświęcony jest on katolikom i Stolicy Apostolskiej podczas pierwszej wojny światowej.

Kard. Pietro Parolin przypomniał, że już w pierwszych dniach konfliktu, 2 sierpnia 1914 r., na kilkanaście dni przed śmiercią, Pius X skierował do wszystkich katolików świata adhortację Dum Europa – ostrzeżenie przed nie dającymi się przewidzieć krwawymi konsekwencjami wojny. Jego następca Benedykt XV od samego początku pontyfikatu apelował o jej powstrzymanie i trwały, sprawiedliwy pokój. Stolica Apostolska nie prowadziła polityki zwykłej neutralności, ale pełnej bezstronności i działania dobroczynnego. Podczas gdy neutralność to wyobcowanie, jeśli nie wprost obojętność względem uczestników konfliktu, bezstronność zakłada równość wszystkich – wyjaśnił kardynał sekretarz stanu. Taką postawę Stolicy Apostolskiej interpretowano błędnie jako brak politycznej odwagi, gdyż Papież nie chciał publicznie potępiać działań żadnej ze stron. Tymczasem zatroszczył się on od razu o los rannych i jeńców wojennych. Akcją pomocy kierował ks. Eugenio Pacelli, przyszły Pius XII.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję